נשיא אירן אחמדינג'אד באו
נשיא אירן אחמדינג'אד באו"ם. ארכיון | öéìåí: רויטרס

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל על אירן אחריות ישירה לניסיונות הפיגוע בנציגים הישראלים בהודו ובגאורגיה, הגישה הרפובליקה האיסלאמית מכתב מחאה למועצת הביטחון של האו"ם בקריאה לגנות את ישראל על "מסכת פעולות טרור שזכו לפטור מעונש", כלשון המסמך.

תחנת הטלוויזיה האירנית "Press TV" דיווחה הבוקר כי שגריר טהרן באו"ם, מוחמד חזאי, האשים במכתב המחאה כי "שלטונות תל אביב אחראים לאין ספור פשעים נגד אירן שהתבצעו באמצעות פעולות חשאיות, מלחמות סייבר, מאבקים פסיכולוגיים, חיסול מדעני הגרעין ואיומים לפתוח במלחמה".

השגריר האירני האשים את חברות מועצת הביטחון כי בכך שבחרו להימנע מלהטיל עונש על ישראל, "התקבל במשטר הציוני רושם שלפיו מותר לו לבצע פשעים כאוות נפשו. כך, למעשה, ניתן לו גם עידוד להמשיך באותו המגמה שמהווה הפרה ברורה ובוטה של העקרונות שעליהם מתבססים המשפט הבינלאומי ואמנת האו"ם".

"הניסיון לייחס לנו אלימות - חלק מהמאבק בנו"

בתגובה על האצבע המאשימה שהפנו בישראל לעבר ארצו כאחראית לסדרת הפיגועים בחו"ל, אמר שגריר אירן באו"ם כי "טהרן דוחה בתוקף כל טענה למעורבות של אישים רשמיים מטעמה בניסיונות לכאורה לפגוע במטרות ישראליות בכמה מדינות - תאילנד, הודו, גאורגיה ואזרבייג'אן".

חזאי האשים כי "האירועים הללו והניסיונות לייחס לנו את האחריות למעשי האלימות מהווים חלק בלתי נפרד מהלוחמה הכללית שמנהל המשטר הציוני נגד אירן".

כבר שעות ספורות אחרי האירועים בהודו וגאורגיה, האשימו בכירים בטהרן את ישראל עצמה בתכנון הפיגועים - בטענה שמדובר בניסיון של ירושלים "להסב נזק ליחסי הידידות שבין אירן לבין שתי המדינות".

דובר משרד החוץ של אירן, ראמין מהמנפרסט, אמר כי "ישראל היא זו שהפציצה את השגרויות שלה בניו-דלהי ובטביליסי, כדי להכתים את אירן ולפגוע בקשרים שלה עם שתי המדינות".

בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות האירנית "פארס", הגדיר מהמנפרסט את האשמותיו של ראש הממשלה נתניהו "לוחמה פסיכולוגית נגד אירן" ואמר כי "פעולות טרור מסוג זה משקפות את אופיו האמיתי של המשטר בתל אביב". דובר משרד החוץ בטהרן אף הדגיש כי "אירן מגנה כל פעולת טרור, ובמקרה זה היא זו שנפלה קורבן לכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק