"להוט לבצע פעולה", נתניהו וקרי (צילום: לע"מ)
ישראל נסוגה מההבנות? | צילום: לע"מ

שעות לפני צאתה של הפעימה השלישית לדרך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי בשחרור המחבלים בפעם הבאה, לא ישוחררו אסירים בעלי תעודת זהות ישראלית - זאת בניגוד לדרישת הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו הורה לשב"כ ולשב"ס לגבש רשימה של מחבלים פלסטינים מהשטחים כדי למלא את המכסה של הקבוצה שתשוחרר בפעימה הרביעית, 26 אסירים במספר, שאף אחד מהם אינו ערבי אזרח ישראל.

גורם מדיני בכיר טען כי "קרי הונה את ישראל בדיונים על האסירים". לדברי הבכיר, קרי ידע מראש שישראל מסרבת לשחרר את הערבים הישראלים. הגורם הוסיף כי לפני חצי שנה, בתחילת המשא ומתן, ישראל אישרה לקרי לשחרר 82 מחבלים בלבד, אבל כשקרי שמע את הדרישה של אבו מאזן ל-104 אסירים, כולל ערבים ישראלים, הוא לא תיקן את אבו מאזן או ציין את התנגדות נתניהו למהלך.

בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי "בשום שלב לא היה סיכום על שחרור אסירים כאלה".

שחרור אסירים פלסטינים (צילום: AP)
צילום: AP

נתניהו ישחרר את האסירים בתמורה לפולארד?

אך נתניהו נכון להתגמש בתנאי אחד - שחרור ג'ונתן פולארד. ראש הממשלה אמר לקרי כי ישראל בכל מקרה לא תשחרר אסירים ערבים ישראלים לפלסטינים כמחווה לאבו מאזן, אבל היא עשויה לשקול שחרור כזה כמחווה לאמריקנים בתמורה לשחרורו של המרגל היהודי-אמריקני. מזכיר המדינה האמריקני הבטיח לשקול את הנושא, אך לא מעבר לכך.

עד לרגע זה, קרי לא חזר עם תשובה לנתניהו. מזכיר המדינה האמריקני ישוב לביקור בישראל ביום חמישי וצפוי לדון עם ראש הממשלה בסוגיית הפעימה הרביעית, וגם בנוסחה שגיבש לחידוש המשא ומתן.

הלילה ישוחררו 26 מחבלים במסגרת הפעימה השלישית של שחרור האסירים. בג"ץ דחה היום את עתירת המשפחות השכולות נגד שחרור האסירים הביטחוניים שיתבצע בעוד שעות ספורות. לטענת העותרים, שחרורם של שישה מהמחבלים, תושבי מזרח ירושלים, נוגד את הבטחת ראש הממשלה, אך עתירת ארגון "אלמגור" והמשפחות השכולות נדחתה.