הטונים הצורמים שנשמעים בקהיר מאז הדחתו של חוסני מובארק הולכים ומחריפים, וכעת - ימים ספורים לפני יום השנה החמישי לחטיפתו של גלעד שליט - מאשימים גורמים בכירים במצרים את ישראל בקיפאון במגעים לשחרורו ומזהירים כי "הדבר עלול להוביל להיעלמותו של גלעד".

ב"הארץ" דווח הבוקר כי גורמי ביטחון בקהיר המעורבים בתיווך בין הצדדים האשימו בסוף השבוע כי הגישה שמוביל השליח החדש למגעים מול חמאס בנושא, דוד מידן, עלולה להוביל לפיצוץ השיחות ולנקודת אל-חזור שממנה לא ניתן יהיה עוד להשיב את שליט בחזרה לישראל. בישראל הכחישו את הדברים, ואילו דיווחים מגרמניה מדווחים על כך שדווקא הזרוע הצבאית של חמאס היא שמונעת את השלמת העסקה.

אל-ג'עברי. הופעות תקשורתיות נדירות (צילום: חדשות 2)
אחמד ג'עברי. איום מפורש "להעלים את שליט" | צילום: חדשות 2

הגורמים המצריים ששוחחו עם "הארץ" סיפרו כי בשיחה שהתנהלה בשבוע שעבר בקהיר בין מידן לבין נציגי המודיעין המקומיים הודיע מידן כי אם בחמאס לא ייענו למתווה האחרון שהציגה ישראל לעסקה לחילופי שבויים, הרי ש"לא תהיה עסקה", כלשון הדיווח. בצד המצרי אמרו כי אחמד ג'עברי - מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הגיב על הדברים באיום שלפיו אם אכן כך יהיה - יסתיימו כל השיחות הנוגעות לשחרור שליט והסוגיה תרד באופן סופי מסדר היום.

אותם גורמים אף הבהירו כי דבריו של ג'עברי כללו איום מפורש לכך ש"ההתעקשות הישראלית שלא להציע אף ויתור ביחס לעמדות הישנות תוביל להיעלמותו של החייל הישראלי".

חצי עשור לחטיפה: עשרות ידוענים ייכנסו ל"צינוק"

במוצאי השבת הבאה יצויין חצי עשור לחטיפתו של גלעד. במחאה על הכישלון עד כה בכל הניסיונות להשיבו, ייכנסו 24 אנשים לצינוק למשך שעה כדי להביע הזדהות עם מצבו. ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי בין האישים שישתתפו ביוזמה: ראש המוסד לשעבר, דני יתום, ראש השב"כ לשעבר, כרמי גילון, חזי שי, שהוחזק בשבי בסוריה, וכן השחקנים אורנה בנאי, גילה אלמגור ועוז זהבי.

אתמול נחשף בחדשות 2 כי בניסיון להאיץ את התקדמות המגעים בין חמאס לבין ישראל, פתחו צרפת וגרמניה במעורבות מוגברת בנושא - בין היתר בשל אופיו המסתמן של אופיו של השלטון החדש במצרים של אחרי עידן מובארק.

שתי המדינות האירופיות צפויות להציע לחמאס, בתמורה להשלמת העסקה, הבנות הנוגעות לניהול המעברים לרצועה והקלות בהם, הגדלת ההשקעות בעזה וצמצום הסגר. מדובר, למעשה, בהכרה בפועל בשלטון חמאס בעזה - וגורמים רשמיים בישראל סירבו להגיב על הפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק