פלסטינים משליכים בקבוק תבערה. ארכיון (צילום: רויטרס)
נערכים לנתניהו | צילום: רויטרס

הפלסטינים לא נותנים לראש הממשלה הנכנס, בנימין נתניהו, דקה אחת של חסד. גם ברשות הפלסטינית וגם בחמאס ממהרים לתקוף אותו, חרף נאומו הפייסני בטקס כינונה של הממשלה החדשה.

עבדולה עבדאללה, ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אמר כי לממשלת נתניהו החדשה "אין שום סיכוי ללא התחייבות מפורשת למדינה פלסטינית".

"תנועת חמאס לא מצפה להרבה מהממשלה הישראלית", אמר בכיר חמאס אוסמה אל-מוזיני. "חמאס לא רואה שום הבדל בין ממשלת נתניהו לממשלת אולמרט. חמאס רואה את שתי הממשלות כאויבות ומכיוון שכך מאמין כי ההתנהגות היא הדרך היחידה בהתמודדות מולן". דובר בחמאס התייחס גם הוא לממשלה החדשה. הדובר בארגון כינה את ממשלת נתניהו כ"ממשלה הקיצונית ביותר שיוסדה עד לימים אלה".

במקביל, תושבים ברצועת עזה חוששים כי נתניהו ירע את מצבם הגרוע גם ככה. "ממשלת נתניהו מורכבת מכמה מפלגות וביניהם מפלגת ישראל ביתנו הקיצונית", אמר תושב עזה מוחמד עבדל עזיז. "במהלך המלחמה בעזה, ליברמן קרא להמשיך ולהעמיק את ההרס בעזה. מכיוון שכך, אני משער שממשלת נתניהו תביא לפלסטינים עוד הרס ועוד מוות".

נתניהו לפלסטינים: "ניתן להשיג שלום"

"אני אומר למנהיגי הרשות הפלשתינית: אם אתם באמת רוצים שלום, אפשר להשיג שלום", אמר נתניהו בנאומו בטקס כינונה של הממשלה החדשה בראשותו. "ניתן להשיג שלום בשלושה מישורים: כלכלי, מדיני וביטחוני".

נתניהו לא אמר את צמד המילים "מדינה פלסטינית" אבל כן הדגיש את כברת הדרך שהוא מוכן לעשות במשא ומתן לשלום. "נתמוך במנגנון ביטחון פלסטיני שילחם בטרור", אמר נתניהו. "נקיים משא ומתן עם הרשות הפלסטינית תוך שאיפה להגיע להסדר קבע. איננו רוצים לשלוט בעם אחר. בהסדר הקבע יינתנו כל הסמכויות מלבד אלו שיאיימו על ישראל".