ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן (צילום: רויטרס, חדשות)
ראש ממשלת טורקיה ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

הסערה סביב הפרסום בוושינגטון פוסט, לפיו טורקיה חשפה בפני המודיעין האירני את שמותיהם של עשרה מרגלים עבור ישראל בשטח אירן, מסרבת לגווע. לאחר שגורמים בטורקיה הכחישו את הדיווחים, הבוקר (ש') מאשימים באנקרה: "ישראל עומדת מאחורי הפרסום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי דיווח בעיתון הטורקי הורייט, גורמי ממשל באנקרה טוענים כי ירושלים עומדת מאחורי קמפיין מתוזמר נגד טורקיה. לטענתם, מלבד ניסיון להכפיש את טורקיה בפני ארצות הברית, לישראל מניע נוסף: ניסיון להימנע מתשלום פיצויים לבני משפחות ההרוגים על ספינת המאווי מרמרה במאי 2010. "אנו מתייחסים לקמפיין התקשורתי נגד טורקיה כמתקפה של ממש", צוטט גורם מודיעין שביקש להישאר בעילום שם, "וייתכן מאוד שישראל עומדת מאחורי המעשה".

"אירוע כמו המרמרה אתה מרגיש בדם" (צילום: דובר צה"ל)
ניסיון להימנע מתשלום פיצויים? | צילום: דובר צה"ל

על פי אותם גורמים, מאז ההתנצלות הישראלית בפני טורקיה, היחסים בין שתי המדינות נותרו מתוחים. לדבריהם, גם יחסו הקרוב של ראש ממשלת טורקיה ארדואן לממשל חמאס בעזה עשוי להיות מניע להדלפה הישראלית לכאורה. אותם גורמים ציינו כי ביום הפרסום ביקר בלשכת ארדואן באנקרה ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל.

אנקרה: קמפיין מתוזמר נגד ראש המודיעין

בכירים באנקרה טוענים כי הקמפיין נגד טורקיה החל בכתבה שפורסמה בשבוע שעבר בוול סטריט ג'ורנל, ובה נטען כי ראש המודיעין הטורקי חקן פידאן "פועל בצורה עצמאית" בסוריה ומסכן בכך אינטרסים מערביים שם. בכתבה אף נכתב כי חוסר הנוחות של ממשל אובמה מפועלו של פידאן התחזק במאי האחרון, לאחר פגישה בין בכירים בארצות הברית ובטורקיה - פגישה שכללה בין היתר את הנשיא אובמה, מזכיר המדינה קרי, ראש ממשלת טורקיה ארדואן ושר החוץ הטורקי אחמט דאבוטאולו.

שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטאולו (צילום: cnn turk)
שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטאולו | צילום: cnn turk

מאוחר יותר הכחיש דאבוטאולו את הטענות שעלו נגד פידאן. "הדברים המיוחסים לפידאן אינם נכונים והם דוגמה לתעמולה רעה ושחורה מאוד. פידאן עושה את עבודתו", אמר. עם זאת, בטורקיה אומרים כי תחושות הממשל בנוגע לאותה תעמולה עזים יותר מאלו שהפגין דאבוטאולו בהכחשתו. גורם מודיעין בטורקיה טען כי תזמון ההתקפה קשור לשינוי העמדה האמריקני כלפי אירן ולשיחות הצפויות בנושא סוריה בז'נבה.  

"ניסיון לנטרל את טורקיה"

ביום חמישי האחרון הכחישו גורמים בטורקיה באופן רשמי את הדיווח על הדלפת שמות סוכנים לאירן וכינו אותו ניסיון הכפשה. "טורקיה היא מעצמה אזורית וישנם מוקדי כוח באזור שאינם חשים בנוח עם זה", ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס בכיר במפלגת השלטון, שביקש להישאר בעילום שם.

"ברור כי המטרה של אנשים מסוימים היא לפגום באווירה הפוליטית המתונה שנוצרה עקב בחירתו של רוחאני לנשיאות אירן", אמר הבכיר הטורקי, "ולנטרל את טורקיה, שממשיכה לתרום לפתרון בעיות במזרח התיכון".

ביום חמישי פורסם בוושינגטון פוסט טור דעה של העיתונאי האמריקני דיוויד איגנשיוס, שחשף כי טורקיה הייתה מקום המפגש של עשרת המרגלים האירנים עם מפעיל המוסד שלהם. "המהלך מהווה אובדן מידע משמעותי שנועד לפגוע בישראל", אמרו מקורות בממשל האמריקני לעיתון.

על פי הדיווח, מפעיל המוסד נפגש עם מרגליו בשטח טורקיה מפני שהמעבר מהגבול האירני למדינה קל יחסית, ולא מעורר סימני שאלה. עוד נטען כי מזה זמן רב מנהלים שירותי המודיעין הטורקי מעקב אגרסיבי ומקיף בגבולות המדינה, כדי לפקח על הפגישות החשאיות בין הישראלים לאירנים.