התייחסות ישראלית לחיסול מדען הגרעין: סגן שר החוץ דני אילון, אמר במהלך ביקור מדיני בבריטניה, כי ההאשמות האירניות בדבר מעורבות המוסד הישראלי בחיסולו של אהמד רושאן בשבוע שעבר בטהרן, הן "חסרות בסיס לחלוטין".

אילון אמר את הדברים לאחר שבתחילת השבוע בריאיון לרשת CNN בספרדית, הדף נשיא המדינה שמעון פרס את גל ההאשמות על האחריות לכאורה לחיסול ואמר: "למיטב ידיעתי, ישראל אינה עומדת מאחורי ההתנקשות. אני מודע היטב לכך שזה 'אופנתי' להאשים את ישראל ואת ארה"ב בכל מאורע שלילי שמתרחש שם".

אילון, המבקר בבריטניה לרגל סדרת מפגשים עם צמרת הממשל, מתח ביקורת חריפה על סגן ראש הממשלה הבריטי ניק קלג, וכינה אותו "חסר אחריות", בנוגע לדבריו לפיהם הבנייה בהתנחלויות הן מעשה של "ונדליזם".

במהלך ביקור של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בלונדון, אמר קלג בתחילת השבוע כי "הרחבת ההתנחלויות היא מעשה של ונדליזם מכוון למאמצים לכונן מדינה פלסטינית", אמר קלג. בתגובה לדברים אמר אילון לכתבים בלונדון: "אני חושב שהאמירה הייתה אומללה, מיותרת ולוקה בידע חסר. במידה מסוימת זה היה חסר אחריות".

"אירן מתכוננת ליום שאחרי עזיבת אסד"

חיסול מוסטפא אחמאדי רושן ב-2012 (צילום: סוכנות הידיעות האירנית)
"האשמות חסרות בסיס". מדען הגרעין האירני | צילום: סוכנות הידיעות האירנית

אילן ציין כי "הערותיו של קלג הן רחוקות מהאמת, ומעניקות לפלסטינים תירוץ להצבת תנאים מוקדמים למו"מ, דבר שעלול להציב מכשול בפני התקדמות במגעים". עוד הוסיף אילון כי ישראל לא תעצור את הבנייה בהתנחלויות כתנאי להמשך המו"מ עם הפלסטינים.

"סוגיית ההתנחלויות היא אחת מבין סוגיות ליבה רבות של הקונפליקט ואף לא המשמעותית בהן. אינך יכול לבחור אחת מהן ולנסות לפתור אותה מבלי להתייחס לאחרות. כל הנושאים צריכים להיות על השולחן, ללא תנאים מוקדמים", אמר אילון.

בהתייחסו לאירועי האלימות הקשים בסוריה, אמר אילון כי יקדם בברכה את הסתלקותו של הנשיא אסד מן השלטון: "ראשית, זה יביא להפסקת הטבח בהמוני האזרחים, ושנית - עזיבתו של אסד תהווה מכה קשה לאירן, מכיוון שהוא בעל ברית משמעותי שלהם". לדבריו, אירן מאיצה את תוכנית הגרעין שלה כדי להגן על עצמה מפני ההשלכות האפשריות של הסתלקותו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק