יום לאחר שנפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, התייצב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לריאיון בלעדי לחדשות 2. על רקע המתיחות בין ישראל לבין הפלסטינים, הזהיר קרי: "כשלון השיחות יגביר את הבידוד של ישראל בעולם". קטעים נוספים מהריאיון ישודרו הערב במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"החלופה של חזרה לשיחות השלום היא סיכוי לתוהו ובוהו", אומר קרי. "האם ישראל מעוניינת באינתיפאדה שלישית? אני מאמין שאם לא נפתור את הסוגיות בין הפלסטינים לבין הישראלים, אם לא נמצא דרך לעשות שלום - מסע הדה לגיטימציה שנעשה לישראל בעולם תגבר".

"אם לא נפתור את סוגיית ההתנחלויות ואת השאלה מי יגור, איפה, איך ואילו זכויות יהיו להם, אם לא נשים קץ לנוכחותם הקבועה של חיילים ישראלים בגדה המערבית - תתחזק התחושה שאם לא נכונן שלום תחת הנהגה המחויבת לאי-אלימות, אנו עשויים למצוא את עצמנו עם הנהגה שכן דוגלת באלימות", הוסיף מזכיר המדינה האמריקני.

"ההתנחלויות אינן לגיטימיות"

"ארה"ב מודאגת מהמצב ברש"פ". קרי ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס)
קרי ואבו מאזן בפגישתם בבית לחם | צילום: רויטרס

אמש נועד קרי עם אבו מאזן בבית לחם. בתום הפגישה ביניהם התייחס קרי לסוגיית ההתנחלויות בגדה המערבית ואמר: "עמדתה של ארצות הברית נותרה, כפי שהייתה תמיד - שההתנחלויות אינן לגיטימיות".

"אני רוצה להבהיר באופן מוחלט שהפלסטינים לא הסכימו, בשום שלב ובשום צורה, לקבל את ההתנחלויות או להסכים בשתיקה להמשך הבנייה, במסגרת חידוש המשא ומתן בין הצדדים", אמר קרי.