"לעמוד בתוקף על צרכי הביטחון" (צילום: AP)
"לעמוד בתוקף על צרכי הביטחון" | צילום: AP

הבוקר (ראשון) יחודשו השיחות בקהיר, ובחמאס הודיעו מוקדם יותר היום כי הם דוחים את ההצעה המצרית. משמעות הדבר היא למעשה חזרה של המשא ומתן לנקודת הפתיחה. יחד עם זאת, לקראת חידוש השיחות, הבהיר הערב גורם מדיני כי "ישראל לא הסכימה לאף הצעה שהוצגה עד כה" וכי היא תסכים להבנות שיוצגו על ידי המתווכים - "אך ורק אם יהיה בהן מענה ברור לאינטרסים הביטחוניים של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המשלחת הישראלית לקהיר מורכבת כולה מאנשי ביטחון", אמר הגורם, "וההנחיה שהם קיבלו עם צאתם למצרים היא לעמוד בתוקף על צרכי הביטחון של ישראל".

אתמול הצטרפו שרי האיחוד האירופי לעמדת ארצות הברית וקראו לארגוני הטרור בעזה להתפרק מנשקם. 28 השרים הודיעו בנוסף כי האיחוד יהיה מוכן להציב כוח במעבר רפיח, על מנת לסייע למנוע הברחות נשק לידי ארגוני הטרור ברצועה.

"האיחוד האירופי מוכן לתמוך במנגנון בינלאומי, שאושר על ידי מועצת הביטחון של האו"ם, לרבות באמצעות ההפעלה מחדש והרחבה אפשרית של כוח הפיקוח במעבר רפיח", נמסר בהודעת האיחוד.

במשרד החוץ הישראלי הודו על התמיכה הבינלאומית ואמרו כי "ישראל מברכת על קריאותיהם החוזרות והנשנות של השרים לפרק את ארגוני הטרור ברצועת עזה מנשקם. מחויבות לעקרון הפירוז, שתיושם על ידי מנגנון פיקוח אפקטיבי, תבטיח שינוי של המצב מיסודו. כתמיד, ישראל תמשיך לקיים דיאלוג עם האיחוד האירופי בשאלות חשובות אלה".

מעבר רפיח יעבור לשליטת פתח? ארכיון (צילום: רויטרס)
פיקוח אירופי ימנע הברחת נשק? מעבר רפיח | צילום: רויטרס

משעל: מתעקשים על נמל ימי והסרת המצור

אל מול ההצהרות הללו הקשיח היום חמאס את עמדותיו - בריאיון לרשת אל-ג'זירה אמר ראש הלשכה המדיני חאלד משעל כי ארגונו יתעקש על הקמת נמל ועל הסרת המצור. "אנחנו רוצים להשיג גם את המטרות שלנו", אמר משעל. "אנחנו רוצים שהעם הפלסטיני ברצועת עזה ירגיש שהמצור הסתיים. אנחנו רוצים שהמעברים ייפתחו ושיהיה לנו נמל ושדה תעופה, ושהכיבוש ייפסק".

"חמאס מעוניין לשמור על חיי האזרחים בעזה ולא לנצל את הדם שנשפך כדי לשאת ולתת בקהיר או בכל מקום אחר", המשיך משעל ואמר. "בסוף המערכה הזאת אנחנו שואפים שמעשי התוקפנות של ישראל ייפסקו ושתהיה הפסקת אש. אבל אנחנו רוצים שהעם הפלסטיני ברצועת עזה ירגיש שהמצור הסתיים. אנחנו רוצים שהמעברים ייפתחו ושיהיה לנו נמל ושדה תעופה, ושהכיבוש ייפסק".

יחד עם זאת, הזהיר גורם בכיר אחר בארגון והממונה על קשרי החוץ, אוסמה חמאדן, כי "על ישראל לקבל את דרישותינו, או שתיאלץ להתמודד עם מלחמה ארוכה".