לאחר חודשים של מגעים חשאיים, הותר הלילה לפרסום כי הצלם הישראלי רפאל חדד שנעצר בלוב לפני כחצי שנה, שוחרר מהכלא ויוחזר לישראל.

חדד, תושב ירושלים בן 34, שמחזיק באזרחות כפולה - ישראלית וטוניסאית, החליט לנסוע לביקור בארץ הולדתו בחודש מרץ השנה. במהלך המסע עבר חדד בעזרת הדרכון הטוניסאי לשטחה של לוב כדי לצלם אתרים יהודיים, אך לאחר שזהותו התגלתה הוא נעצר.

משפחתו של חדד, שלמשך תקופה לא קיבלה כל אות חיים ממנו פנתה למשרד החוץ שהחל בניסיונות לאתרו. בעזרת מגעים גלויים וחשאיים ניסו לברר נציגי משרד החוץ על מצבו, אך הלובים חזרו וטענו כי חדד פגע בביטחון הלאומי וכי הם מסרבים לשחררו.

לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן החל במעורבות ישירה בפרשה, יצר קשר עם גורמים בהנהגת לוב דרך מקורבו איש העסקים מרטין שלאף ואנשי עסקים נוספים במזרח אירופה בעלי קשרים עסקיים עם הלובים. לאחר מגעים ארוכים נקבע הסכם בין ישראל ללוב בנוגע לשיחרורו של חדד.

הסכם חשאי בין לוב לישראל

ישראל הסכימה לאפשר לספינת המשט הלובי שתיכננה להגיע לרצועת עזה לעגון בשלום בנמל אל-עריש ותאפשר בניית 20 מבנים טרומים ברצועת עזה על ידי הלובים. תמורת הסכם זה ישוחרר חדד וישוב לישראל.

אמש, הגיע לביצועו החלק האחרון של העסקה. שלאף המריא עם מטוסו הפרטי ללוב שם קיבל לידיו את חדד מאנשי השירות החשאי הלובי. הישראלי הועבר במהירות לוינה שם פגש את שר החוץ ליברמן שהוא נרגש ביותר.

במשרד החוץ אישרו כי הישראלי נחת בוינה בשעות הערב המאוחרות והוא נמצא שם עם השר אביגדור ליברמן ופמלייתו. "ממשלת ישראל מודה לכל הגורמים שסייעו לשחרורו ומצפים לבואו ביממה הקרובה", נמסר ממשרד החוץ.

ליברמן, יצא לפני כשלושה ימים לחופשה פרטית בקישינב שבמולדובה, במהלכה הזעיק אותו איש העסקים האוסטרי מרטין שלאף, עמו הוא מקיים קשרי ידידות, אל נמל התעופה של וינה. בעקבות ההודעה מיהר ליברמן להגיע למקום במסוקו הפרטי.