"מבצע 'צוק איתן' הוא הישג מדיני וצבאי גדול". כך פתח הערב (רביעי) ראש הממשלה נתניהו את דבריו במסיבת עיתונאים שכינס יחד עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online ובערוץ 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


"כראש ממשלת ישראל, אני נושא באחריות העליונה לביטחון אזרחי ישראל - וזה מה שהנחה אותי ואת עמיתיי, יעלון וגנץ, בכל שלב ושלב בפעולותינו במבצע צוק איתן. מהרגע הראשון הצבנו יעד ברור - לפגוע קשה בחמאס ובארגוני הטרור ותוך כדי הפגיעה, להביא לשקט ממושך לכל אזרחי ישראל".

בנימין נתניהו, משה בוגי יעלון ובני גנץ בתדריך (צילום: חדשות 2)
"ניווטנו את המבצע באחריות" | צילום: חדשות 2

"חמאס אכן הוכה קשות. השמדנו את מערך המנהרות ההתקפיות שבנה במשך שנים. הכנסנו את הכוח הקרקעי למטרה הזאת. משדווח לנו על ידי הצבא שהמשימה הזאת הושלמה, משכנו את הכוחות אחורה כדי למנוע מחמאס את האפשרות להרג חיילינו או לחטיפת חיילינו, לפציעת חיילינו - מטרות שמאוד ייחל להן", הוסיף נתניהו.

"המשכנו לתקוף מהאוויר. כאלף מחבלי האויב נהרגו - כולל בכירים ואפילו בכירים מאוד בצמרת הפיקוד שלו. השמדנו אלפי רקטות, משגרי רקטות, אמצעי ייצור לרקטות ונשק אחר, מאגרי תחמושת, מאות עמדות פיקוד ושליטה", המשיך נתניהו לפרט את הישגי המבצע. "סיכלנו גם כמובן ניסיונות חמאס לפגוע בנו מהים, האוויר והיבשה ומעל הכל סיכלנו באמצעות מערך כיפת ברזל ניסיון קטל המוני באזרחי ישראל", הוסיף.

"חמאס ספג את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו"

ראש הממשלה המשיך לפרט את הישגי הלחימה ב-50 הימים האחרונים והגדיר את המהלומה הצבאית שספג ארגון החמאס כ"פגיעה שלא ספג מאז הקמתו, פגיעה קשה מאוד".

ארכיון (צילום: AP, חדשות)
"לא נסבול טפטופי ירי" | צילום: AP, חדשות

לדברי נתניהו - החמאס ספג גם פגיעה מדינית: "חמאס הציב תנאים מלכתחילה להפסקת אש. קיבלנו כבר בימים הראשונים את היוזמה המצרית להפסקת אש ללא תנאים וללא מגבלת זמן. חמאס דרש נמל ימי - לא קיבל. דרש שדה תעופה - לא קיבל. דרש את שחרור משוחררי עסקת שליט שחזרו לכלא בעקבות רצח הנערים - לא קיבל. הוא לא קיבל בעצם שום תנאי. הוא דרש את שיקום המוסדות שפירקנו ביו"ש, משכורות וכסף מאיתנו - הוא לא קיבל שום תנאי שהציב".

נתניהו התייחס גם לאפשרויות המדיניות שנוצרו עקב המבצע - כך לדבריו: "השינוי האזורי של הכוחות המתונים במזרח התיכון יוצר אופק מדיני אפשרי למדינת ישראל. אני חושב שהוא טומן בחובו אפשרויות חדשות למדינה שלנו. אנחנו בהחלט ננסה לקדם אפשרויות אלה בצורה אחראית ומפוקחת כפי שנהגנו עד כה. האם נשיג את היעד לרגיעה ממושכת? מוקדם לומר, אך הפגיעה הקשה בחמאס ובארגוני הטרור והיכולת למנוע התעצמות מחודשת שלהם ע"י הבקרה בגבולות - מגדילים את הסיכוי שהיעד יושג".

"לא נסבול טפטופי ירי, המשכנו לפעול באחריות למרות ביקורת מבית"

עוד טען נתניהו כי חמאס הופתע מעוצמת התגובה הישראלית להפרת הפסקת האש בימים האחרונים והבהיר כי הפרה נוספת - תגבה מחמאס מחיר יקר: "מגדלי הטרור נפלו וראשי הטרור נפגעו. חמאס הבין שהדרך הזאת כנראה יקרה מאוד. אני מנצל את ההזדמנות לומר שאם יחדש את הירי - לא נסבול טפטופים על שום חלק של מדינת ישראל. מה שהגבנו עכשיו - נגיב עוד יותר חזק ואנחנו ערוכים לכל אפשרות".

חיל האוויר תוקף ברצועת עזה
"פגענו בעוצמה ביכולות חמאס" | צילום:

"אמרנו מתחילת המבצע שלא נשלים עם מציאות של ירי - ופעלנו באופן נחוש וחסר פשרות", הבהיר שר הביטחון יעלון. "אם נאלץ לעשות זאת שוב - נכה מכה יותר כבדה משהכנו במבצע. חמאס וארגוני הטרור ספגו מכה קשה ביותר ב-50 הימים האחרונים. למעלה מאלף מחבלים נהרגו, בהם בכירי הזרוע הצבאית, תשתיות טרור הושמדו, תקפנו והרסנו אמצעי לחימה, משגרים, רקטות, בתי מפקדים ומרכזי פיקוד ושליטה. פגענו ביכולותיהם בהם מנהרות טרור שנחפרו שנים. החזרנו את חמאס שנים אחורה".

"אזרחי ישראל, אל תתרשמו מדברי הרהב של ראשי חמאס שנאמרים רגע אחרי יציאתם מהבונקרים, ממקומות מסתור אזרחיים שסביבם נשים וילדים כמגן אנושי. גם הם יודעים שספגו מכה קשה ופנו בעל כורחם להפסקת אש בנתיב שלא רצו בו", הוסיף שר הביטחון.

"מבצע צוק איתן נוהל בהובלת ראש הממשלה בתבונה, באחריות ובשיקול דעת", הבהיר יעלון וחידד כי גם בזמן שנשמעו ביקורות על התנהלות הצמרת המדינית במבצע, המערכה המשיכה להתנהל באופן שקול ואחראי: "גם כשהוקתפנו מבית בעת הלחימה, נשכנו שפתיים והמשכנו לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבצת הרוחות. מי כמונו, שכל חיינו הבוגרים לחמנו ופעלנו למען הביטחון, מבינים את חשיבות המשימה ואת גודל האחריות. אנו מתחייבים כי נפיק את הלקחים המתחייבים מהמבצע".

"פגענו חזק מאוד ביכולות חמאס"

במסיבת העיתונאים נאם גם הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, שסיפר כי הלחימה בדרום הייתה מורכבת - אך כזו שהשיגה את יעדיה: "אנחנו נמצאים לאחר 50 ימי לחימה בזירה הדרומית שהצטרפו לשבועות של פעילות מבצעית רחבת היקף בפיקוד המרכז והשבתם של הבנים שנחטפו ונרצחו. הפעולה בדרום הייתה מורכבת בזירה מאוד מורכבת מבחינה מבצעית, מבחינת התשתית האורבנית שבה, מבחינת ההתארגנות של גופי הטרור שבה. היא גם הייתה מאוד מורכבת למיטב שיפוטי מבחינה אסטרטגית ומדינית".

ארכיון (צילום: רויטרס)
"נשללו מהחמאס יכולות שבנה במשך שנים" | צילום: רויטרס

"במהלך השבועות האחרונים פעלנו בצורה רציפה, מתמשכת, תוך מיצוי יכולות צה"ל שנבנו לאורך שנים", המשיך גנץ. "תוך מיצוי היתרונות היחסיים שיש לנו בהגנה, בהתקפה, תוך שילוב נכון ובזמן של פעילות אווירית בצד פעילות יבשתית, ימית. בשילוב איכותי ביותר של מודיעין, אוויר, יבשה, אש, תמרון, סיוע קרבי ומרכיבים לוגיסטיים.

"ההישגים המצטברים והמתמשכים מול חמאס ויתר ארגוני הטרור, על היכולות ההתקפיות שלהם, על הלוחמים והתשתיות, על מרכזי הפיקוד שלהם - היכולת לנטרל גם במחיר כואב פעילות התקפית שלהם הביאו בסופו של דבר לאורך זמן לכך שפגענו חזק מאוד ביכולות שלהם ושללנו מהם יכולות שנבנו בדי עמל רב לאורך שנים, שלא הצליחו למצות את עצמם אלא פגשו בחיילי צה"ל שהגנו על יישובי הדרום. כל זה הוביל לא רק להעמקת הפגיעה בחמאס לאורך שנים, אלא גם להפסקת הלחימה נכון לעת הזו - ללא פשרות אסטרטגיות מצדה של ישראל", הוסיף גנץ.