חוסני מובארק וניקולא סרקוזי, ארכיון (צילום: רויטרס)
סרקוזי ומובארק, ארכיון | צילום: רויטרס

"מטרת הפיסגה בשארם א שייח' היא הפסקת אש לטווח ארוך", כך אמר היום בכיר בממשל המצרי לסוכנות הידיעות רויטרס. מנהיגי העולם המערבי, מגרמניה, צרפת, איטליה ובריטניה, צפויים לנחות בישראל לפני הגעתם לשארם, וכאן ייפגשו עם ראש הממשלה אהוד אולמרט.

על פי אותו בכיר מצרי, הפיסגה תנסה לסייע למצרים לשכנע את ישראל להפוך את הפסקת האש החד-צדדית להסכם הדדי ארוך טווח, שיוביל לנסיגת ישראל מרצועת עזה.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ראש ממשלת איטליה ברלוסקוני וראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, הגיעו היום יחד עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לשארם כדי לתאם עמדות מול המצב ברצועת עזה.

מובארק לא היה מעורב בהחלטה אתמול

דובר שר החוץ המצרי, חוסאם זאקי, אמר כי "יש גילויי אלימות פה ושם. המטרה עכשיו היא להחליט על התנאים כדי להשיג הפסקת אש לזמן ארוך". ההחלטה להכריז על הפסקת אש ללא תיאום עם מובארק, צרמה למנהיג המצרי, שניסה ליצור הסכם הדדי. אמש הוא אמר ש"מצרים תמשיך לנסות ולדחוף להסכם הפסקת אש הדדי, בסיוע אירופי".

זאקי הוסיף כי המנהיגים האירופים ידונו בפסגה על הדרכים למניעת חדירה של אמל"ח לרצועה ממצרים. בריטניה, צרפת וגרמניה הציעו להציב כוחות ימיים סמוך לרצועה, צעד חריג במדיניות החוץ של המדינות. לשארם, אגב, לא מגיעים נציגים מישראל או מוושינגטון, יומיים בלבד לאחר חתימת מזכר ההבנות באשר להברחת הנשק עם קונדוליזה רייס.

בעקבות הגעתם של המנהיגים לישראל בצהריים, כביש 1 ייחסם לתנועה למספר שעות. מאגף התנועה במשטרה נמסר כי כביש ירושלים-ת"א ייסגר לתנועה לחלוטין לכיוון מזרח (לירושלים) החל מהשעה15:45, בגלל ליווי שיירות פמליות הנשיאים וראשי הממשלות. הכביש ייסגר בצורה רציפה עד מעבר כל הפמליות.

במידה וזה ייקח יותר מפרק זמן של כחצי שעה, תהיה פתיחה של הכביש ואחר כך סגירה נוספת לשאר הפמליות. הכביש לכיוון מערב יהיה פתוח לתנועה. הנוסעים מתבקשים להימנע מלכתחילה להגיע לכביש מס' 1 לבירה או לנסות לאחר את נסיעתם. הנוסעים יופנו על ידי שוטרים לכבישים חלופיים: כביש 443, כביש 44 דרך לוד וכביש 38 לבית שמש. עם חזרתם של הפמליות ייסגר כביש ירושלים-ת"א לכיוון מערב.

עופרת יצוקה - סיקור מיוחד

חילופי אש בין צה"ל לחמאס

רה"מ: נוצרים את האש החל מ-2:00

משפחת שליט: "לא יכול להיות הסדר בלי גלעד"

הורי הלוחמים נגד הרופא מעזה

4 לוחמי צה"ל נפצעו קשה בעזה

לראשונה: כתבים זרים ברצועה

חמאס: הפסקת אש - רק אם דרישותינו ייענו