"שעת כושר לפתרון מדיני" - נתניהו, אובמה ורוחאני (צילום: AP, רויטרס, חדשות 2)
"שעת כושר לפתרון מדיני" - נתניהו, אובמה | צילום: AP, רויטרס, חדשות 2

לאחר פתיחת השיחות הבוקר (ג') בין אירן לשש המעצמות בז'נבה, מזהיר הקבינט המדיני-ביטחוני את המעצמות מפני הקלת הסנקציות - מהלך אותו כינו "טעות היסטורית". בנוסף קראו חברי הקבינט לראשי המעצמות שלא להגיע להסכם חלקי, שלא יביא לפירוק מלא של תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הסנקציות מצליחות ליצור לחץ משמעותי על המשטר האירני והוא מנסה בכל דרך להסירו", נכתב בהודעת הקבינט. "אסור להסיר את הסנקציות כשהן במרחק נגיעה מהשגת מטרתן. הסכמה כזו תכשיל את השגת המטרה ותסכן את העולם כולו".

"נוצרה שעת כושר להשגת פתרון מדיני אמיתי, שיפרק את אירן מתוכניתה הגרעינית", המשיכו וכתבו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני בהצהרתם. "אך הזדמנות זו תמומש רק אם הקהילה הבינלאומית תמשיך להפעיל לחץ על אירן, ולא תרפה ממנו. תהיה זו טעות היסטורית לא למצות את מהלך הסנקציות, ולעשות דווקא עכשיו ויתורים כלשהם מבלי שהובטחה התפרקותה של תוכנית הגרעין האירנית".

 "על המעצמות לשפוט את טהרן על פי מעשיה בפועל"

בהמשך לדבריו של ראש הממשלה בביקורו האחרון בארצות הברית, ובפגישתו על אובמה, טוענים חברי הקבינט כי ב-20 השנים שבהן פועלת אירן להשגת יכולות גרעיניות היא "שיקרה שוב ושוב לקהילה הבינלאומית, וסירבה באופן שיטתי לקיים את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם המורות לה, בין היתר, להפסיק את כל פעילות העשרת האורניום".

בהודעה שהופנתה לראשי המעצמות שיתדיינו עם הנציגים האירנים, הדגיש הקבינט כי ישראל תקדם בברכה פתרון מדיני שיביא לפירוק תוכנית הגרעין האירנית, אך נכתב כי אירן מוליכה שולל את הקהילה הבינלאומית: "על המעצמות לשפוט את טהרן על פי מעשיה בפועל, ולהימנע מכל התגמשות מולה בסוגיית הגרעין, שכן השגת יכולת גרעינית צבאית על ידי אירן תאיים על השלום והיציבות הבינלאומית, כמו גם ביטחונן של מדינות המזרח התיכון, ומדינת ישראל בתוכן".