"המוות מחליש את התיק". צפו בראיון המלא עם פרידמן (צילום: החדשות 2 ארכיון)
שר המשפטים דניאל פרידמן | צילום: החדשות 2 ארכיון

האם ראשי המדינה והצבא עלולים למצוא את עצמם מואשמים בפשעי מלחמה בבית המשפט הבין-לאומי בהאג? בממשלה, כך נראה, נערכים לכל תרחיש.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מינה היום את שר המשפטים, דניאל פרידמן, לעמוד בראש צוות בין-משרדי שאמור לתת מענה למהלכים בין-לאומיים מסוג זה. המינוי נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, התריע בפני אולמרט כי הוא צופה ניסיונות לפתוח בהליכים כנגד ישראל בטענה של פשעי מלחמה במהלך מבצע עופרת יצוקה.

שר המשפטים יהיה אחראי על ההתמודדות המשפטית מול כל המהלכים שעלולים להתגבש כנגד ישראל בגין פגיעה באזרחים וביעדים אזרחיים. פרידמן צפוי להיעזר גם במומחים חיצוניים במשפט הבינלאומי.

בית הדין הבינ"ל בהאג, ארכיון (צילום: אימג'בנק- Getty Images)
בית המשפט הבינ"ל בהאג | צילום: אימג'בנק- Getty Images

מנגד, שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, פנה היום לשר פרידמן על מנת שיקים במשרד המשפטים מרכז סיוע משפטי לתושבי הדרום. מטרת הבקשה להקמת המרכז היא מתן אפשרות לאזרחים שנפגעו במלחמה להגיש תביעות כנגד ראשי החמאס בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

"חשוב שאלפי תושבים מהדרום יגישו תביעות מסוג זה", אמר השר בוים. "לישראל יש אינטרס לסייע להם בהכנת התביעות ולהקל עליהם ככל שניתן". האם פרידמן יתקוף בעזרת המשפט הבין-לאומי את חמאס בזמן שישראל עצמה מתגוננת ממתקפה כזו? פרידמן, בכל מקרה, הבטיח לבחון את הנושא.