ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה נועדו הערב בבית הלבן, ובתום פגישתם פרסמו הצהרה משותפת לעיתונאים, במהלכה גינה אובמה בחריפות את הפיגוע אמש סמוך לקריית ארבע והביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים בפיגוע. "רציתי להקדיש זמן ולדבר לעם בישראל באופן ספציפי, בעקבות הפיגוע אמש", פתח אובמה את דבריו בהצהרה המשותפת עם נתניהו בבית הלבן.

"יהיו גורמים קיצוניים שיחפשו וירצו לזרוע הרס במקום שלום, ודוגמא לכך היא הטרגדיה אתמול שביצעו אנשים שחותרים תחת השלום", אמר הנשיא האמריקני. "צריך להיות ברור: ארצות הברית מחויבת לביטחונה של ישראל ותנסה למנוע פעולות טרור מסוג שכזה".

לאחר מכן פנה אובמה לחמאס: "זה מסר שצריך להיות מופנה אליו ולכל מי שלוקח קרדיט לפעולות שכאלה. זה לא יעצור אותנו משיחות השלום. אני רוצה להביע את תנחומיו של העם האמריקני למשפחות הרוגי הפיגוע, ולהודות לראש הממשלה בנימין נתניהו שבתקופה קשה ומורכבת למדינה שלו הוא עדיין מחוייב לשיחות שלנו".

נתניהו: זקוקים לסידורי ביטחון

הנשיא האמריקני הדגיש כי ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית בהמשך היום. "אבו מאזן גינה את הפיגוע, ואני מאמין שגם הוא מחוייב לשיחות ולתהליך. יש לנו הרבה עבודה".

בהמשך התייחס גם ראש הממשלה נתניהו לאירוע אמש. הוא הודה לנשיא אובמה ש"מביע מה שחושב כל אדם הגיוני על הפיגוע", וכינה את מבצעיו "אנשים בלי כבוד לבני אדם ולשיחות שלום". "השיחות שלנו יכללו את העובדה שאנחנו זקוקים לסידורי ביטחון, ואני מעריך את המאמצים של הנשיא לקדם את השלום", אמר ראש הממשלה.

ההערכה: לא יושג הסכם בוועידה

ההערכה היא כי לא יושג הסכם בוועידה הזו בוושינגטון, בנושא המשך או הפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות. עם זאת, יתר הנושאים יידונו כבר בוועידה הזו, כשעל הפרק עומדת הדרישה האמריקנית לערוך פגישות על בסיס דו-שבועי בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לראש הממשלה נתניהו, בנוכחות נציג אמריקני.

בישראל מקווים כי הנוכחות האמריקנית בפגישות בין הצדדים תסייע ותפעל לטובת הצד הישראלי. כל הצדדים סבורים כי הסיכויים להגיע להסדר בתוך שנה נמוכים, אך עדיין אין הדבר מוגדר כ"בלתי אפשרי".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק