"הבן שלי נעלם - זה הסיוט של כל אמא": 12 ימים מאז נחטפו שלושת בניהן, הגיעו היום (ג') שלוש אימהות הנערים החטופים גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל לכינוס מועצת האו"ם לזכויות אדם בז'נבה. רחל, אמו של נפתלי, נאמה בכינוס וקראה לעולם להתערב ולסייע בשחרור הבנים - ובהשבתם הביתה במהרה. כאן בחדשות 2 Online העברנו בשידור חי את נאומה של פרנקל באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קוראים לי רחל פרנקל ואני מתגוררת בישראל, הגעתי לכאן היום כאם. לפני 12 ימים, בני נפתלי ועוד שני תלמידים בני עשרה, אייל יפרח וגיל-עד שער שאימותיהם יושבות מאחוריי, נחטפו בדרכם בחזרה מבית הספר. מאז לא שמענו מהם כלום - לא חדשות ולא סימן חיים", פתחה אמו של נפתלי פרנקל את דבריה.

"בני שלח לי הודעת טקסט ואמר שהוא בדרכו הביתה - ואז הוא נעלם. הסיוט של כל אם הוא לצפות ללא קץ לבנה שיגיע הביתה", הוסיפה בכאב והביעה את תודתה לגל התפילות, התמיכה והאנרגיות החיוביות שזורמות מהעולם כולו: "אני מבקשת להודות למזכ"ל האו"ם שגינה את חטיפת בנינו, הביע סולידריות עם המשפחות וקרא להשיב אותם מיד. אני מודה לצלב האדום שהצהיר בבירור שעל פי החוק הבינלאומי אוסר לקיחת בני ערובה ודרש שהבנים ישוחררו מיד ללא תנאים".עם זאת, טענה פרנקל שניתן לעשות הרבה יותר למען בנה וחבריו החטופים: "צריך לעשות יותר. זו הסיבה ששלוש האימהות הגיעו לכאן היום לבקש מהעולם לעשות את כל מה שניתן לעשות על מנת להחזיר את הבנים בחזרה. זה פסול לקחת ילדים וילדות חפים מפשע ולעשות בהם שימוש במאבק מכל סוג. זה אכזרי".

"המועצה הזו נועדה להגן על זכויות אדם ואני שואלת האם זו לא זכותו של כל ילד לחזור בבטחה מבית הספר? אנחנו רק רוצים אותם בחזרה בבית, במיטותיהם, אנו רק רוצות לחבק אותם שוב".

"אמא תגיע לכל מקום בעולם כדי להציל את בנה"

עם נחיתתן של בת-גלים שער ואיריס יפרח בשוויץ היום, התייחסו השתיים לצעד עליו החליטו אמש בכינוס של שלוש המשפחות - לפיו יש להפוך את המערכה לשחרור הבנים לעניין עולמי: "העולם חייב להיות חלק מהמאמץ לשחרור הבנים שלנו. לא ייתכן שבנים נחטפים בדרך חזרה מבית הספר והעולם לא יגנה את זה", אמרו. "אמא תגיע לכל מקום בעולם כדי להציל את הבן שלה. אנחנו בטוחות שהם יודעים שאנחנו הופכות את העולם כדי להחזיר אותם הביתה".

"יקירינו האמינו באדם ובטוב ליבו". שער (צילום: חדשות 2)
בת גלים שער | צילום: חדשות 2

"אנחנו מחזקות את הדרג המדיני והצבאי שעוסקים במלאכה הסבוכה, אבל כבר לא יכולות לשבת בחוסר מעש אחרי 12 ימים שלא קיבלנו כל אות חיים או רמז על מקומם ומצבם של הבנים", הוסיפו השתיים.

כאב האימהות, איריס יפרח (צילום: חדשות 2)
איריס יפרח | צילום: חדשות 2

ישראל הותקפה בדיון: שלל גינויים מרחבי העולם

בדיון שהחל במועצה בז'נבה נאם תחילה הנציג הפלסטיני, שביקר בחריפות את ישראל: "ישראל מפרה את החוק הבינלאומי ואת זכויות הפרט בשטחים שכבשה. ישראל חתומה על אמנות זכויות אדם אבל מציגה שתי פנים ובעצם משחיתה את ארץ הקודש".

לדבריו, "ישראל נוקטת בענישה קולקטיבית וברוטאלית כלפי האזרחים בגדה המערבית ומטילה עליהם עוצר. ישראל הרגה שישה אזרחים והמונים נפצעו. ישראל, הכוח הכובש, עוברת על אמנת ז'נבה בלי שום סיבה". הנציג הישראלי לא הגיב על דבריו, לאחר שלא נכח בדיון באותה העת מסיבה שאינה ברורה.

הנציג הפלסטיני זכה לגיבוי משגרירי אתיופיה ופקיסטן במועצת זכויות האדם שגינו את הכיבוש ואף טענו שישראל מנהלת מדיניות אפרטהייד. הנציג האירני טען שישראל שוללת מהפלסטינים זכויות בסיסיות על בסיס לאומי, דתי ואתני. דוברים רבים נוספים גינו את ישראל בדיון עקב מה שכינו "העוצר והדיכוי שהיא מפעילה על העם הפלסטיני". בין המגנים הרבים נמנו גם נציגי ירדן, מרוקו, אלג'יריה, בחריין, המלדיבים, ברזיל ורוסיה.

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
מאמצים להשיבם הביתה גם מעבר לים | צילום: חדשות 2נציג טורקיה קרא לישראל לפעול על פי החוק הבינלאומי ו"להפסיק את הכיבוש". נציג מלזיה אף החמיר בדבריו וכינה את הכיבוש הישראלי "לא אנושי ואכזרי. הקהילה הבינלאומית צריכה לדאוג לזכויות הפלסטינים". נציג בחריין אמר כי ישראל "משנה את המציאות בשטחים וגם בגולן הסורי, רק בגלל החיפושים אחר שלושה מתנחלים שנחטפו".

נתניהו: "ההיגיון אומר שעל אבו מאזן לפרק הברית עם חמאס"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום לדברי מנהיגי חמאס שגיבו את מעשה החטיפה - וקרא ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, להביא לסיומה את הברית עם ארגון הטרור: "אמש שמענו את מנהיג חמאס, חאלד משעל, משבח ומגן על החטיפה האזרחית של שלושה נערים ישראלים חפים מפשע שהיו בדרכם הביתה מבית הספר. בכך משעל הבהיר פעם נוספת כי החמאס מחויב למלחמה בישראל ובכל אזרחי ישראל, כמו גם בכל יהודי באשר הוא בעולם. איך יכול הנשיא עבאס לכרות ברית עם הטרוריסטים הללו שמפארים שנאה?".

ניסיון לחדש את הקשר - נתניהו ואבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
קרא לעבאס לפרק השותפות עם חמאס. נתניהו | צילום: רויטרס, חדשותנתניהו הביע הערכה לדברי אבו מאזן בשבוע שעבר לפיהם יש לשחרר את הנערים החטופים, אולם תהה האם באמת התכוון אליהם: " אם הוא באמת מחויב לשלום ולמלחמה בטרור, ההיגיון מחייב שהוא יפרק את הברית עם חמאס. זו הדרך היחידה בה נוכל להמשיך קדימה בדרך לה שותפים רבים באירופה, המבינים שעל מנת להגיע לשלום וליציבות עלינו להילחם בכוחות הטרור - ושלא יכולה להיות ברית עם חוטפי נערים".

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית ולדמן, עפר חדד ואלעד שמחיוף