"אנשי המשט ראו כנראה יותר מדי סרטים של ג'יימס בונד" - כך אומר הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן בתגובה ראשונה להשתלטות הקומנדו היווני על ספינת המשט ולהאשמות אנשי המשט בדבר "חבלה מכוונת" של ישראל בספינות.

"קודם כל אני רוצה להודות לאנשי משרד החוץ, לראש הממשלה ולשרים שפעלו למנוע את המשט", אמר שר החוץ בראיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז בגלי צה"ל.

"כמו שאתה מנחש, הדברים לא קורים מעצמם ברמה הדיפלומטית. הקוורטט, מזכ"ל האו"ם, מזכירת המדינה האמריקנית, ראש ממשלת בריטניה, ממשלות יוון וקפריסין - כולם משתפים פעולה ומתנהלים בצורה קואופרטיבית ויעילה. הדיפלומטים ברחבי העולם הבינו כי יש דרך להעביר סחורות לעזה, ואין סיבה שנסיר את המצור".

"אנשי המשט צריכים עכשיו להסביר את הכישלון שלהם", הוסיף ליברמן. "מדובר שם בכישלון, לא גייסו כמות אנשים ולא ספינות. עכשיו הם מנסים להסביר את כישלון הלגיטימציה הבינלאומית שלהם. הדבר הכי פשוט זה להמציא מעשיות והאשים את ישראל בדברים שלא נבראו, ללא ספק הם ראו יותר מדי סרטים של ג'יימס בונד. אנחנו פעלנו לפי החוק הבינלאומי ולפי הזכויות להטיל סגר ימי. פעם אחת הסכמת שמישהו יפרוץ - לא תוכל להחזיר את הגלגל אחורה, ולא נסכים שמישהו יפגע בריבונות שלנו".

שר החוץ נשאל על ההתחממות ביחסים עם טורקיה בשבועות האחרונים, והשיב: "הייתה לנו מערכת יחסים פתוחה עם הטורקים, ויש נכונות מצידם לשפר את היחסים. אין לנו שום מניעה לעשות כך, ואנחנו באמת לא רואים שום בעיות מבחינתנו עם הקשר הזה".

דובר משרד החוץ אמר בסוף השבוע דברים דומים בנוגע להאשמות פעילי המשט בדבר חבלה מכוונת. "אני חושב שהם חיים בעולם של קונספירציות, הרפתקאות ושודדי הקריביים", לדברי יגאל פלמור. "צריך להגיד להם: צאו מהסרט של ג'יימס בונד שאתם חיים בו ותחזרו למציאות".

הקומנדו היווני השתלט על הספינה

הספינה האמריקנית "תעוזת התקווה", החלה בליל שישי בהפלגה לכיוון רצועת עזה, אך כעבור כחצי שעה נעצרה על ידי כוחות חיל הים היווני - והושבה בחזרה לנמל. אנשי הספינה התלוננו רבות כלפי השלטונות היווניים, שמצדם שבו והדגישו כי כל ספינה שתבקש לעשות דרכה לכיוון הרצועה - תיעצר בטרם תצא את הנמל.

צוות CNN תיעד את רגעי ההשתלטות על הספינה האמריקנית על ידי הכוחות היווניים. בתמונות נראים הכוחות החמושים על סיפון הספינה - ברגעי ההתקרבות לספינה עם הדגל האמריקני, וכן בדקות שלאחר ההשתלטות עליה, כשהם לבושי שחורים ורעולי פנים

אחת מנוסעות הספינה האמריקנית תיארה את רגעי ההשתלטות עליה. "נורא פחדנו. אלו היו לוחמי קומנדו שפניהם היו מכוסות", צוטטה בכלי תקשורת פלסטיניים.

רגעים לפני ההשתלטות על הספינה (צילום: חדשות 2)
רגעים לפני ההשתלטות על הספינה | צילום: חדשות 2

על סיפון הספינה היו 36 פעילים פרו-פלסטיניים, ובהם גם הישראלי יונתן שפירא, שהדגיש כי למרות מעצר הספינה - הפעילים נחושים להגיע לרצועת עזה בכל מחיר. לדברי מארגני המשט, המועד החדש ליציאתו צפוי להיות ביום שלישי הקרוב, אך נראה כי נמשכים הקשיים המלווים את ההתארגנות.

חמאס ליוון: "עצירת המשט - פשע ציוני" 

בחמאס זועמים על עצירתה של הספינה האמריקנית. "זהו מעשה לא אנושי ומנוגד לחוקים הבינלאומיים", טענו הלילה בארגון העזתי. אחד מדוברי הארגון, איסמאעיל רדוואן, תקף את ההתנהלות היוונית וקרא לאפשר את יציאת הספינה באופן מיידי. "אני קורא לאיחוד האירופי ולארגונים ההומניטריים להפעיל לחץ מירבי על ממשלת יוון, ולהפסיק את מניעתה מ'משט החירות 2' להפליג לעזה", אמר רדוואן בכלי התקשורת של החמאס.

"האיסור שהטילה יוון על יציאת המשט מהווה כניעה למדיניות הציונית ונטילת חלק במזימת המצור על הרצועה", המשיך בכיר חמאס. "אנו מגנים זאת בחריפות. מדובר במעשה פירטים ובפשע ציוני, המפר את החוקים הבינלאומיים - ושנועד להגן על האויב הציוני". לדבריו, על יוון לרדוף את אנשי המוסד ש"חיבלו בכמה מן הספינות שתכננו לצאת במשט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק