בצרפת מאיימים בצעדי מחאה נוספים. בנייה ב (צילום: רוייטרס)
דיין: "מתנחלים יסכימו להתפנות מהשטחים" | צילום: רוייטרס

הדלפות ויקיליקס נמשכות. בשיחות סגורות עם דיפלומטים אמריקנים חשף יו"ר מועצת יש"ע דני דיין דעות מנוגדות לאלו המושמעות על ידי בציבור. "מתנחלים יסכימו לפינוי תמורת מחיר הוגן ובנייה יהודית לא חוקית בשטחים היא טעות", אמר דיין. כך מפרסם הבוקר עיתון הארץ.

תכני השיחות שקיים בשנים האחרונות יו"ר מועצת יש"ע דני דיין עם אנשי שגרירות ארצות הברית בישראל נחשפו בסדרה נוספת של מסמכי אתר ההדלפות ויקיליקס. מתוך השיחות עולה כי יו"ר מועצת יש"ע יצא נגד התנהלות עמיתיו וחבריו למועצה ובעד התושבים הפלסטינים. דיין הודה כי הוא "מתבייש ונבוך" מאלימות המתנחלים שאחראים למעשים "איומים מבחינה מוסרית". הוא הוסיף כי "מדיניות 'תג מחיר' היא טעות שלא תשרת את האינטרסים של המתנחלים".

כשנשאל על ידי הדיפלומטים האמריקנים על האפשרות שמתנחלים יעזבו את השטחים בתמורה לשלום ענה יו"ר מועצת יש"ע: "אני כלכלן ואני יודע שיש אנשים שיסכימו לכך אם המחיר יהיה הוגן". דיין גם הביע אמפטיה כלפי הפלסטינים בגדה והציג עמדה שהיא בעד הסרת מחסומים ושיפור מצבם הכלכלי וזכויותיהם.

בראיונות שנתן דיין לכלי התקשורת הוא הציג קו שונה מזה הנחשף כעת. למשל במאי 2009 אמר יו"ר מועצת יש"ע לאנשי השגרירות כי "כל עוד משרד הביטחון רק מפרק מאחזים כמו מעוז אסתר, אנחנו לא באמת מודאגים - עדיין", אך בראיונות לתקשורת אמר כי "אם הממשלה תפעל באופן כוחני וחד צדדי, התוצאות החמורות שינבעו מכך יהיו על ראשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק