טוני בלייר (צילום: רויטרס, רויטרס3)
מבקר ברצועת עזה | צילום: רויטרס, רויטרס3

טוני בלייר, השליח המיוחד של האיחוד האירופי למזרח התיכון, הגיע הבוקר לביקור מפתיע ברצועת עזה. זהו ביקורו הראשון של ראש ממשלת בריטניה לשעבר ברצועה, מאז שהחל את תפקידו כשליח מיוחד לפני שנתיים.

"רציתי לבוא ולשמוע במו אוזניי מתושבי עזה, שחייהם הושפעו בצורה שלילית ביותר מהאירועים האחרונים", מסר בצהרתו בלייר, שביקר בבית ספר בשכונת בית חנון, בצפונה של הרצועה, בית ספר שמנוהל על ידי סוכנות האו"ם. "אמסור את הדיווחים שאשמע כאן, ההערכות על הנזקים שיש לתקן, והכוונות לשקם את האזור ולבנות מחדש חברה משגשגת, בוועידה שמתכנסת השבוע בשארם א-שייח", הוסיף השליח המיוחד.

בהמשך היום בלייר יפגוש אנשי עסקים ברצועת עזה ובעיר עצמה, אך דוברו הבהיר כי אין בכוונתו להיפגש עם גורמים רשמיים בחמאס. בצהריים יגיע בלייר לבקר גם בישראל, ויתחיל את ביקורו בעיר שדרות.

לא נפגשים עם חמאס

הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולנה, ביקר ברצועה ביום שישי האחרון, גם לו זו הייתה הפעם הראשונה שהוא מבקר ברצועה מאז השתלטות החמאס. סולנה סייר באזורים שהופצצו על ידי צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה. הוא לא ערך מפגשים גלויים עם אנשי חמאס, מהסיבה שהאיחוד עדיין רואה את הארגון כארגון טרור שלא מכיר בזכות הקיום של ישראל.

לפני יותר משבועיים נפגש בלייר עם נועם שליט, אביו של גלעד. שליט ביקש מבלייר להפעיל את קשריו במטרה להביא להשלמת עסקת האסירים ושחרור בנו. אחרי הפגישה עם שליט, בלייר דן עם שר הביטחון אהוד ברק והדגיש את מחויבותם של המצרים לשלום ולהפסקת הברחות הנשק לרצועת עזה. ברק הדגיש באזני בלייר את חשיבותה של פעולה בינלאומית לעצירת המרוץ האירני לגרעין.