ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הוא אולי הישראלי הקרוב ביותר למנהיגי ערב שיכול לנסות להבין מה חושבים עלינו בצד השני. בסוף השבוע הוא נפגש בניו יורק עם שר החוץ הסורי וואליד מועלם, וקיבל את הרושם שבצד השני מצפים לשלום אמיתי עם ישראל.

"אין ספק שהעניין המדיני היה העניין העיקרי בשיחה", אמר ח"כ טיבי בשיחה מעבר לים עם חדשות 2 באינטרנט. "אני יכול לומר לך לאחר הפגישה כי סוריה רצינית בכוונותיה במשא ומתן שהיא מקיימת עם ישראל. היא מצפה שישראל תגלה רצינות בהתאם, ותג המחיר של התהליך המדיני הזה של שלום עם סוריה ידוע: נסיגה מלאה עד קווי ה-4 ביוני".

ח"כ טיבי סבור כי יש חשיבות רבה לקידום תהליך השלום עם סוריה. "אי אפשר להתעלם ממנה", הוא אומר, "והמשא ומתן המדיני איתה צריך להיות רציני עם כוונות לסיים אותו באופן חיובי, והאחריות הזו מוטלת על ציפי לבני, אם תצליח להרכיב את הממשלה".

ח"כ טיבי סיפר כי פגש את מועלם במהלך סעודה לשבירת צום הרמדאן שאירח נסיך קטאר במלון אמריקאי. האווירה בין השניים, שישבו זה ליד זה במשך כשעה וחצי, הייתה ידידותית מאוד.

הח"כ הישראלי לא רואה כל בעייתיות בעובדה שהוא מקיים פגישה ומשוחח על נושאים מדיניים עם שר החוץ של מדינת אויב. "החוק אוסר עליי לבקר במה שקרוי מדינת אויב", הוא מסביר. "ניו יורק, נדמה לי היא העיר היהודית הכי גדולה באזור. אני לא מקבל אישורים לדבר בעניינים מדיניים מאף אחד".

המשפטן פרופ' עמנואל גרוס מאוניברסיטת חיפה מסביר כי הפגישה בין השניים היא ככל הנראה לא עבירה על החוק. "כל עוד מדובר בפגישה מקרית ולא ניתן להצביע על כך שהייתה לו כוונה אחרת חוץ משיחה שאינה נוגעת לביטחון המדינה, לא ניתן לבוא איתו בחשבון", אמר פרופ' גרוס לחדשות 2 באינטרנט.

לדבריו, לא ניתן לקבוע כי מדובר בעבירה על החוק כשאזרח ישראלי נפגש עם אדם שמשתייך למדינת אויב מבלי שאפשר לקשר את הפגישה עם כוונה של פגיעה בביטחון המדינה.