העיתונאי השוודי דונלד בוסטרום שעורר סערה כשכתב מאמר לפיו חיילי צה"ל סוחרים באיברים פלסטיניים - הגיע לישראל והשתתף הבוקר בכנס דימונה לתקשורת. את כל ההסברים והתירוצים נתן היום בראיון מיוחד ליאיר לפיד.

בוסטרום אמר ללפיד כי הוא מעריץ את האומץ הדמוקרטי של ישראל להזמין אותו, אך מנגד הוסיף כי "צריך לחקור את טענות המשפחות הפלסטיניות".

לאורך כל הראיון חזר העיתונאי והדגיש כי כל מה שפירסם היה מגובה בעדויות. "יש לי תמונות של הגופות והמשפחות סיפרו לי את הסיפור", אמר בוסטרום. "מילא אם הייתה לי משפחה אחת, אך יש לי רשימה של 20 משפחות".

העיתונאי הוסיף כי "אם הייתם רואים את מה שאני ראיתי, הייתם טוענים מה שאני טענתי. אני יכול להבטיח לכם שבמאמר אין דבר אחד שהוא שמועה או שקר".

בוסטרום הוסיף כי הראה לצה"ל את התמונות. לדבריו, הצבא אמר לו שזה שקר ושהכל מבוים. "שני הצדדים אומרים מה שהם רוצים", התעקש העיתונאי, "אבל אני ביקרתי באזור. אני הייתי עד ראייה".

"לא פחדתי להגיע לישראל"

בוסטרום הגיע אמש לישראל וניסה כבר אז לשכנע אותנו כי עשינו מעכבר פיל. "מאמרי פורש שלא כהלכה", אמר. "לצערי אף אחד לא לקח את המאמר ברצינות - אפילו לא בשוודיה".

"אנחנו לא יודעים אם החיילים הישראלים קוצרים את איבריהם של הפלסטינים, את זה צריך להמשיך לחקור", אמר העיתונאי בראיון לעיתון "הארץ", בהיתממות מוחלטת. "אני מצטער שהכתבה הסבה נזק למאבק לשמירת זכויות האדם כאן".

בוסטרום המשיך בהכחשותיו גם בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות": "במאמר שלי, לא אני ולא המשפחות הפלסטיניות קשרו את צה"ל לסחר באיברים, הן לא אמרו מי לקח את האיברים", הוא הדגיש. "המאמר שלי עורר בלבול, ונעשה בו שימוש למטרות פוליטיות. לא הוכחתי את הטענות של המשפחות הפלסטיניות, אמרתי שצריך לחקור אותן".

בוסטרום גילה גם כי לא נרתע להגיע לישראל, חרף הסערה שגרם כאן בארץ. "לא פחדתי להגיע לישראל, אני לא חושש שמישהו יפגע בי". עם זאת, הוא לווה אמש מנמל התעופה במאבטח צמוד על לבית המלון בו הוא מתאכסן. כמה מפגינים המתינו לו בנמל התעופה בן גוריון והביעו מחאתם על הכתבה שפרסם.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

עוד בנושא:

משרד החוץ על הכתבה בשוודיה: "ביב שופכין של הסתה גזענית חסרת בושה"

שגרירת שוודיה מגנה את הכתבה: "מזועזעת עד עמקי נשמתי"

שוודיה: לא נגנה את הפרסום האנטישמי

בעקבות המשבר עם שוודיה: חרם על איקאה