מבצע "עמוד ענן" הגיע אל קצו: בהצהרה מיוחדת שמסרו ראש הממשלה ושרי הביטחון והחוץ הוכרז על סיום המערכה ברצועה ועל קבלת ההבנות שהתגבשו בקהיר עם ארגוני הטרור ברצועה ובראשם חמאס. את הנאומים נשאו הבכירים דקות ספורות טרם כניסתה לתוקף של הפסקת האש וזמן קצר אחרי שיישובי הדרום ספגו מטחים כבדים של רקטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני שמונה ימים פתחה ישראל במבצע 'עמוד ענן'", אמר נתניהו בראשית דבריו. "הוא בא בעקבות התקפות טרור מעזה שהתבצעו בתדירות גוברת והולכת. פגענו בתשתיות של ארגוני הטרור: השמדנו אלפי רקטות והרסנו מתקני שליטה".

על הסכם הרגיעה, שנחתם בתיווך אמריקני ומצרי, אמר נתניהו: "בשיחה שניהלתי הערב עם אובמה הסכמתי שכדאי להעניק הזדמנות להפסקת האש, זאת - כדי להרגיע את המצב ולאפשר לאזרחי ישראל לחזור לשגרת החיים".

על הביקורת הציבורית שמתחו עליו מתנגדי הפסקת המבצע בעזה אמר נתניהו: "ישנם אזרחים שמצפים לפעולה צבאית חריפה עוד יותר. ייתכן מאוד שנידרש לה, אבל בעת הזאת – הדבר הנכון לישראל הוא מיצוי ההזדמנות להשיג הפסקת אש מתמשכת".

ברק: "מדובר בהישג יוצא דופן"

אחרי נתניהו, נאם שר הביטחון, אהוד ברק. הוא הביע תמיכה בהחלטה לסיים את המבצע והסביר: "המטרות הושגו במלואן. ג'עברי ועשרות רבות של מחבלים, מפקדים בכירים ופעילים – נהרגו. רקטות הפאג'ר ותשתיות נפגעו, וכך גם המערך הכספי".

ברק ציין לחיוב גם את ההצלחה הרבה שקצרה מערכת "כיפת ברזל" ואמר כי "מדובר בהישג יוצא דופן שמחייב העמקה והרחבה".

ליברמן: "נעקוב אחר התנהגות הצדדים"

"העולם גיבה אותנו", מבצע עמוד ענן, ארכיו (צילום: AP)
הפצצות חיל האוויר בעזה | צילום: AP

שר החוץ, אביגדור ליברמן, חתם את נאומי הבכירים ואמר: "המבחן עוד לא הסתיים ואנו נעקוב אחר מילוי כל הסעיפים והתנהלות הצדדים בעתיד".

הוא הרעיף שבחים על משטר מורסי בקהיר ואמר: "חשוב לציין את ההתנהלות האחראית של מצרים והתפקיד שהיא שיחקה במשבר הזה. למורסי מגיעה מילת תודה על המצב הלא פשוט, עם כל ההסתייגויות והביקורת ששמענו. אני מקווה שזה גם מסמל את שיתוף הפעולה הקונסטרוקטיבי לעתיד".

מבצע "עמוד ענן" - עדכונים אחרונים:

כשעה לפני הרגיעה: מטחים כבדים לדרום

ארבעה חיילים נפצעו מרקטה באשכול

חמאס מרים ידיים? "די למבצע בעזה"

מצוד אחר מחבל באזור מודיעין

פרשני חדשות 2 מנתחים את המצב 

28 פצועים בפיצוץ באוטובוס בתל אביב

עלות המבצע: 3 מיליארד שקלים

הירי לדרום נמשך; צה"ל תוקף ברצועה

קשישה חולצה מבית בוער שנפגע ישירות

30 אלף תמונות בשבוע: אינסטגרם כובש את עזה