"אנחנו צריכים ליצור מצב שסוף המהלך הזה יאפשר שקט לישראל", כך אמרה היום שרת החוץ ציפי לבני במסיבת עיתונאים בפריז, בסיום פגישה עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. לאחר שבימים האחרונים צרפת הביעה נכונות לגשר בין ישראל לחמאס בנושא הפסקת אש הומניטארית, נראה היום כי ישראל דוחה את ההצעה.

לכתבנו המדיני אודי סגל נודע הערב כי ראש הממשלה אולמרט ושרת החוץ לבני החליטו כי אם אכן תתקיים הפסקת אש במערכה מול חמאס, הארגון הוא זה שיצטרך לבקש אותה מישראל - והיא לא תגיע ביוזמת מדינות זרות או ישראל.

"חמאס חייב להבין שעליו להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל", אמרה לבני לעיתונאים. "הייתה יוזמה מצרית לאפשר את פתיחת מעבר רפיח, אלא שחמאס ניצל את ההפוגה והכניס דרך המעבר לרצועה טילים ארוכי טווח על מנת לשגרם לעבר ישראל", הוסיפה.

עוד אמרה שרת החוץ, שנמצאת בסבב פגישות מדיניות בצרפת, כי "עלינו לתת מענה למצב שבשטח, והדרך היחידה להשגת המטרות שלנו היא לראות או להבין שחמאס מפסיק את השיגורים".

"אנו רוצים להחליש את חמאס בעזה. הוא הבעיה, גם של ישראל וגם של העם הפלסטיני. הפלסטינים צריכים להבין מהו טבעו של חמאס. בימים האחרונים השגנו יעדים רבים ופגענו במטרות רבות של חמאס ברצועה. אנחנו צריכים ליצור מצב שסוף המהלך הזה יאפשר שקט לישראל", הוסיפה.

לבני לקושנר: זו זכותנו להגנה עצמית

מוקדם יותר היום נפגשה לבני עם עמיתה הצרפתי ברנרד קושנר, שם אמרה כי "ישראל יצאה למבצע הזה כדי לממש את זכותה להגנה עצמית נגד הפגיעה בריבונותה. זה מה שאנחנו עושים וזה מה שכל מדינה הייתה עושה".

"שינינו את המשוואה שהייתה קיימת מול החמאס- חמאס מבין היום שישראל לא תסבול עוד ירי ללא תגובה". בהתייחסה להצעות להפסקת אש הומניטארית אמרה לשר החוץ הצרפתי כי "אין משבר הומניטארי ברצועה ולכן לא צריך הפסקת אש הומניטארית. ישראל מספקת סיוע הומניטארי מקיף לרצועה תוך כדי המבצע, היא אף מרחיבה אותו מידי יום. החמאס הוא האחראי למתרחש בעזה והוא אחראי לסבל של התושבים שם".

"השאיפה של הקהילה הבינלאומית לשקט היא גם שאיפתנו אך אי אפשר שבתהליך הזה החמאס יקבל איזו שהיא לגיטימציה או שיתאפשר לו להתבסס בשלטונו ולהתחמש. זה מה שהחמאס רוצה ואסור לתת לו את זה", הוסיפה שרת החוץ.

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד

חוסל בכיר בחמאס

אשדוד: פגיעה ישירה בבניין בן 8 קומות

אולמרט בבאר שבע: "נפעל באגרוף ברזל נגד החמאס"

צה"ל מציג: מפציצים את עזה

צה"ל: הושמד מסגד שאיחסן טילי גראד

כך מעבירים ילדי הגראדים את הזמן

מתקפת הרקטות על הדרום נמשכת

רוב הציבור: לא לעצור את המבצע

אשדוד: 4 ילדים נותרו ללא אמא

המדריך למתגונן