לכבוד פורים:
עונה לקרי. השר בנט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"שלא יאיימו על ישראל": יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט ענה הבוקר לאיומים על ישראל שנשמעו בתקופה האחרונה, לפיהם יוטלו עליה חרמות במידה והמשא-ומתן עם הפלסטינים ייכשל. השר התייחס בעקיפין גם לדברי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שאמר כי אם ישראל לא תפעל לקדם את השלום - היא תיפול קורבן לנידויים וחרמות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מציע לכל מי שאומר שישראל תהיה מצורעת, להבין עם מי הם מתעסקים", אמר בנט בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "הציבור הישראלי חזק מהאיומים עליו. אף אחד לא יגרום לנו לחלק את הארץ ואת בירתנו בגלל איומים כאלה", הבהיר בנט.

"אני לא אומר שאין בקצוות ניצנים של חרמות, אבל אני לא נבהל מכך. למרות הכל, הקטר של ישראל דוהר קדימה. הרבעון האחרון של השנה היה המוצלח ביותר להיי-טק הישראלי ברחבי העולם", אמר בנט.

"דווקא כשהלכנו לכיוון של הסדר מדיני, הכלכלה הייתה בקריסה. דווקא בתקופת ראש הממשלה אהוד ברק, שרצה לתת לפלסטינים כמעט את הכל, פרצה האינתיפאדה, והמצב הכלכלי היה הכי גרוע שאפשר", הוסיף בנט ואמר כי "כשיש ביטחון במדינת ישראל, הכלכלה ממריאה. את זה לא עושים עם מדינה פלסטינית בלב הארץ שלנו ושהגבול יעבור ליד כביש 6".

בנט דחה מכל וכל גם את הרעיון שיוחס לראש הממשלה נתניהו, לפיו מתנחלים יהודים יישארו בריבונות פלסטינית במסגרת הסכם - ביקורת שכמעט פוטר בגללה מהממשלה. "אנחנו נילחם בכל הכוח ברעיון של להפקיר מאות אלפי ישראלים בידי הפלסטינים. לעולם לא נרשה לכוחות נאט"ו ולאף כוח זר לשמור עלינו. רק צה"ל יכול לשמור על אזרחי ישראל", הבהיר.

קרי: "כבר חטפתי כדורים, אני לא נבהל ממילים"

לא חושש. מזכיר המדינה קרי | צילום: AP

בריאיון שהעניק הלילה לרשת CNN האמריקנית, התייחס מזכיר המדינה האמריקני לביקורות נגדו על פעולותיו הנמרצות לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים והדגיש שהוא מחויב לתהליך וכי הוא אינו חושש ממילים.

"יש אנשים מסוימים בישראל, ברשות הפלסטינית, בעולם הערבי וגם ברחבי העולם שלא תומכים בשלום. יש כאלה שלא תומכים בכלל בפתרון שתי המדינות או שאינם מעוניינים להגביל בנייה את הבנייה בהתנחלויות", אמר קרי.

"אותם אנשים מדברים ומעבירים דברי ביקורת, אבל זה לא מרתיע אותי", הבהיר מזכיר המדינה האמריקני והתייחס במרומז לאמירה שיוחסה לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לפיה הוא "אובבסיבי ומשיחי".

גבאי. התפטר מתפקידו. (ארכיון)
דברים חריפים כלפי קרי. השר יעלון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון"אני לא מפחד ולא אסוג מעמדתי המחויבת לקדם את מדיניות הנשיא אובמה להשגת שלום במזרח התיכון. חטפתי בעבר כדורים, מילים לא מפחידות אותי", הוסיף קרי.

קרי המשיך והדגיש בריאיון את מחויבותו הבלתי מסויגת לישראל ואמר כי בכל 29 השנים בהן הוא מכהן בסנאט, תמיד הרים את ידו בעד ישראל. "הנשיא אובמה מחויב לשמור על ביטחונה של ישראל. אסור שאמירות כאלה או אחרות יפגמו בתהליך השלום, שנועד להבטיח את ביטחונה", הבהיר.

"השלום הוא לא טובה לישראל"

ריבונות ביו
עוד גינוי לבנייה ישראלית | צילום: רויטרס
בתוך כך, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית גינתה אמש (ד') את מכרזי הבנייה שפורסמו במזרח ירושלים, ויצאה שוב במתקפה חריפה על ההשתלחויות בישראל נגד מזכיר המדינה קרי. "פנינו לשני הצדדים שלא לעשות צעדים חד-צדדיים שיפגעו במגעים", אמרה הדוברת ג'ן סאקי והוסיפה: "לעשות שלום זו לא טובה שאנחנו עושים בשביל הישראלים והפלסטינים".

סאקי התייחסה להתבטאויות הקשות בישראל אל מול אזהרותיו של קרי מפני חרם במידה והשיחות יעלו על שרטון. "יש לו עור של פיל", ציינה דוברת מחלקת המדינה, "הוא עבר מצבים קשים הרבה יותר. אני חושבת שהתפיסה שלו היא שחלק מהדברים הם סימן לכך שהעניינים מתלהטים ושאנו מגיעים לסוגיות קשות".