בישראל ובמצרים מדברים כבר כמעט בגלוי על עסקה מתרקמת לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, אבל אביו, נועם, לא יודע יותר מכולנו. "לא קיבלתי שום עדכון", אמר הבוקר שליט לחדשות 2 באינטרנט. דובר מטה המאבק לשחרור שליט, חזי משיטה, עידכן כי "נועם שליט נפגש עם גורמים מוסמכים כל הזמן, אך לא קיבל מידע חדש שלא ידע קודם. אני מקווה שבזמן הקרוב הוא יקבל עדכון".

על השאלה האם ישנם סימנים של אופטימיות עקב הדיווחים הרבים אומר משיטה כי"אנחנו עוקבים בדריכות, אך מתייחסים מאוד בזהירות לפרסומים בתקשורת. המשפחה כבר ידעה אכזבות רבות ולכן אנחנו מאד זהירים".

העסקה המתרקמת: שחרור שליט כחלק מהסכם כולל

ההתקדמות במגעים לשחרורו של שליט היו במוקד פגישת המטבחון המצומצם אמש בהשתתפות ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק. השלושה דנו בהתפתחויות האחרונות במשא ומתן מול חמאס ובמאמצים להגיע להפסקת אש מוסכמת בין הצדדים.

הסיבה לאופטימיות בצמרת המדינית היא מידע חדש שהביא ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס גלעד, מפגישותיו עם המצרים בקהיר. גלעד עידכן כי שחרור שליט אמור להיות חלק מהסדר כולל של הפסקת אש עם חמאס.

מחריפים את המאבק. נועם ואביבה שליט (צילום: רויטרס)
נועם ואביבה שליט | צילום: רויטרס

בימים הקרובים ישוב גלעד, לשיחות עם המצרים בקהיר וימסור להם את תשובות ישראל לדרישות חמאס. המצרים מעריכים כי הסכמה של ישראל לפתיחה חלקית של המעברים לעזה עשויה לקדם באופן משמעותי את התהליך לשחרורו של גלעד שליט.

דיפלומטים מהמערב דיווחו כי העסקה כוללת חילופי שבויים בתמורה להחזרתו של החייל החטוף ופתיחתם של לפחות שני מעברים. שחרורו של שליט יתבצע רק בשלב השני, בו ישראל תשחרר אסירים פלסטינים תמורת שליט. בישראל מגדירים את הדיווחים שלפיהם שחרור שליט הוא עניין של ימים - מופרזים.

"אנחנו עושים מאמץ עליון להאיץ את התהליך שיביא לשחרור של גלעד", התייחס אמש לסוגייה שר הביטחון ברק, אולם גורמים מדיניים בכירים מסרבים להתחייב כי ההתקדמות שהושגה תוביל להסכם רגיעה רשמי או להסכם לשחרורו של גלעד שליט כבר בימים הקרובים.

הווידאופדיה - גלעד שליט