נשיא ארה"ב ברק אובמה נועד היום (ב') עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בבית הלבן וקרא לו להמשיך במגעים עם ישראל ביתר שאת. אובמה הדגיש בפני עמיתו כי עליו לקחת סיכונים והחלטות קשות במסגרת המשא ומתן, שיובילו להתפתחויות משמעותיות כבר בשבועות הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במהלך השיחה בין השניים, המתקיימת על רקע המשבר באוקראינה בו טרוד הנשיא האמריקני, הבהיר אבו מאזן את עמדתו לפיה על ישראל לשחרר את כל האסירים שהתחייבה אליהם במסגרת הפעימה הרביעית בסוף חודש מארס. על פי פרסומים שונים, ברשות הפלסטינית דורשים גם את שחרורם של אסירים ערבים ישראלים, דבר שעלול לגרום למחלוקת קשה בממשלה.

יו"ר הרשות התייחס גם לדרישה הישראלית עליה חוזר פעם אחר פעם ראש הממשלה נתניהו, לפיה על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי. "הכרנו כבר בעבר בלגיטימיות של מדינת ישראל במסגרת הסכמים קודמים", הבהיר אבו מאזן נוכח הדרישה.

"אנחנו עדיין משוכנעים שיש הזדמנות אמיתית", אמר אובמה במסיבת עיתונאים משותפת עם אבו-מאזן בחדר הסגלגל. פגישתם מתקיימת שבועיים בלבד לאחר ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון, שבמהלכו ניסו האמריקנים לצמצמם את הפערים בין הצדדים על מנת לגבש הסכם מסגרת. בבית הלבן הגדירו את הפגישה בין אבו-מאזן לאובמה כ"מכרעת" בדרך להשגת ההסכם.

הנשיא אובמה בפגישה עם אבו מאזן בוושינגטו (צילום: AP)
הנשיא אובמה בפגישה עם אבו מאזן בוושינגטו | צילום: AP

דיווח: אבו מאזן יידרוש את שחרור ברגותי

אמש פורסם בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון כי אבו-מאזן יציע בפגישה את המשך המשא ומתן עם ישראל מעבר לתשעת החודשים שנקבעו - בתמורה להקפאת בנייה ושחרור אסירים וביניהם מרוואן ברגותי ואחמד סאדאת - מי שעמד מאחורי תכנון ההתנקשות בשר רחבעם זאבי.

את הדברים אמר בכיר פלסטיני שטען, כי יו"ר הרשות שלח לממשל אובמה רשימת אסירים שאותם הוא דורש לשחרר כבר לפני כחודש, וביניהם האסירים החולים, הזקנים וכן אסירות המוחזקות בכלא הישראלי.

הפגישה בין אבו-מאזן לנשיא אובמה נערכת גם על רקע דבריו של שר הביטחון משה (בוגי') יעלון, שבריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח אמר כי יו"ר הרשות אינו פרטנר אמיתי לשלום. דבריו היו עלולים לייצר תגובה חריפה בישראל, אך בימים שלאחר הריאיון נמנעו ראש הממשלה נתניהו והשרים הבכירים להתייחס אליו - ככל הנראה כדי שלא יזכה לתמיכה בקרב מצביעי הימין.