ראש ממשלת טורקיה רג'יב טאיפ ארדואן קרא היום שוב לישראל להתנצל "על טעויותיה באזור", בנאום שנשא בלבנון. ארדואן הוסיף כי טורקיה "תעשה את מירב המאמצים למנוע סכסוך נוסף בלבנון".

"נמשיך להקים קול צעקה נגד טבח אנשים חפים מפשע וילדים. נקרא לרוצח 'רוצח' כשהדבר נחוץ", אמר ראש ממשלת טורקיה שנאם בעיירה קוואשרה במחוז עוכאר בצפון לבנון. הוא צפוי לבקר בלבנון ביומיים הקרובים.

ארדואן הוסיף, "עם ישראל צריך לראות את זה עכשיו. אם השלום יגיע לאזור, ישראל תזכה כפי שהאזור יזכה. אם יש מלחמה באזור, עם ישראל ייפגע כמו שאנשי האזור ייפגעו. לכן אנו קוראים לישראל לחזור בה מטעויותיה, להתנצל ולקבל את השלום".

דיווחים: צפוי להיפגש עם בכירי חיזבאללה

חודש לאחר ביקורו ההיסטורי של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, נחת הבוקר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לביקור רשמי בן יומיים בלבנון. את תחילת הביקור אנו העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

ארדואן נחת בנמל התעופה בביירות, ומשם נסע ישירות לפגישה עם הנשיא מישל סולימאן. לאחר מכן נועד עם יו"ר הפרלמנט נביה ברי, ומשם יצא לפגישה עם ראש הממשלה סעד חרירי. מדיווחים בלבנון, צפוי ארדואן להיפגש גם עם חברי פרלמנט לבנוניים, ובהם בכירי חיזבאללה. בשלב זה עדיין לא ברור אם יוועד ארדואן עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת, לביקורו של ארדואן בלבנון שתי מטרות: האחת - לדון עם ראשי ההנהגה במצב המתוח במדינה לקראת פרסום מסקנות דוח ועדת החקירה בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי; השניה - לחנוך מספר פרוייקטים במימון טורקי - ובראשם בית חולים מקומי שהוקם בעיר צור, בעלות הנאמדת ב-20 מיליון דולרים.

ניסיון להרגיע הרוחות, או היענות להזמנה?

נערכים להגעתו של ארדואן, השבוע בביירות (צילום: חדשות 2)
נערכים להגעתו של ארדואן, השבוע בביירות | צילום: חדשות 2

טורקיה הודיעה בשבועות האחרונים כי היא מעוניינת בסיוע בהרגעת הרוחות בלבנון הסוערת והמתוחה. זאת, על רקע הדיווחים לפיהם מתכנן חיזבאללה לבצע הפיכה צבאית במדינה, מיד לאחר פרסום מסקנות הדוח.

לפני כחצי שנה דווח בכלי תקשורת ערביים כי בעקבות אירועי המשט הטורקי, פנה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לארדואן, באמצעות יו"ר הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, והזמין אותו לבקר בלבנון. נסראללה הבטיח אז לארדואן כי יסתייע באנשי משמרות המהפכה של אירן על מנת להבטיח כי ביקורו יתנהל תחת אבטחה כבדה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק