נתניהו וליברמן מבטיחים תגובה לכל זליגה (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל ממשיכים לפעול ברצועה | צילום: רויטרס

חילופי האש נמשכים למרות המאמצים הדיפלומטיים: גורמים ישראליים הכחישו הבוקר (ג') את הדיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים על הפסקת אש הומניטרית למשך חמש שעות, שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה בשעה 10 בבוקר לפי הדיווח ולהימשך עד לשעה שלוש בצהריים. במקביל להמשך הלחימה שמתמקדת בסג'עייה, מזכיר המדינה האמריקני קרי ומזכ"ל האו"ם באן הגיעו למזרח התיכון על מנת לנסות ולהביא להפסקת אש כוללת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הערוץ אל מייאדין דיווח אמש כי היוזמה להפסקת אש כוללת צפויה להיחתם בקהיר, לכשיגיע לשם מנהיג חמאס חאלד משעל שעושה את דרכו למדינה. על פי הדיווח, משעל ואבו מאזן הסכימו על תנאי הפסקת האש בפגישתם בקהיר אמש. לאחר מכן דיווח ערוץ הטלוויזיה של הג'יהאד האיסלאמי כי הפוגת אש הומניטרית תיכנס לתוקפה בשעה 10, אך סוכנות הידיעות "סאפא" הודיעה לאחר מכן כי גורמים ישראלים דחו את הבקשה.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת אמש בקהיר על מנת להתייעץ עם בכירים מצרים. עם הגעתו לקהיר אמר קרי כי בכוונתו להביא להפסקת אש "בהקדם האפשרי". לאחר נחיתתו נפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון - שיקיים היום פגישות בישראל וברשות הפלסטינית. קרי התחייב בפגישה לסיוע הומניטרי בסך 47 מיליון דולרים לעזה.

באן ייפגש היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחר מכן ייפגש עם בכירים פלסטינים, על מנת להביא להפסקת הלחימה. באן ינחת בסביבות השעה 14:00 בישראל וייפגש עם נתניהו ועם שר הביטחון יעלון. לאחר מכן ייסע באן לרמאללה. מחר ימשיך באן בפגישות עם בכירים ישראלים, בהם הנשיא פרס, שר החוץ ליברמן, שרת המשפטים לבני וי"ר האופוזיציה הרצוג. לאחר פגישתו עם קרי, הביע באן הבנה לצורך הישראלי בתגובה צבאית, אך ציין כי יש צורך לעצור את הלחימה ואת הפגיעה בחפים מפשע.

כ-20 מחבלים נהרגו בפעולות צה"ל הלילה

"אנחנו מודאגים מתוצאות המאמץ הלגיטימי והראוי להגן על עצמו, ואני מקווה שבמהלך ביקורי וביקורו של קרי בימים אלה נוכל לגרום לצדדים לסכם על הפסקת אש ולשוב לשולחן המתן", אמר באן. קרי טען לאחר הפגישה כי בידי חמאס האחריות לעצור את שפיכות הדמים - "ישראל קיבלה את הפסקת האש, כך שעל חמאס לקבל את ההחלטה ולמנוע פגיעה באזרחים חפים מפשע".

במקביל, נמשכת הלחימה הישראלית ברצועת עזה: בשעות הלילה בוצעה מתקפה צבאית נוספת בסג'עייה, במהלכה נרשמו מספר היתקלויות וחילופי אש. כ-20 מחבלים נהרגו, וככל הידוע אין נפגעים לכוחותינו. ביממות האחרונות פוצצו חייל צה"ל 23 מנהרות התקפיות שחפר חמאס.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס אמש ללחימה ברצועת עזה והדגיש כי הדבר החשוב ביותר כרגע הוא להפסיק את הרג האזרחים. "אנו צריכים להתמקד בהבאת הפסקת האש למזרח התיכון", אמר אובמה.

"מזכיר המדינה ג'ון קרי יגיע לאזור ויקדם הפסקת אש על פי הסכם הפסקת האש מ-2012", הבהיר אובמה. "זו לא עבודה קלה, יש הרבה מאוד רגשות ושאלות אסטרטגיות בנושא". הנשיא האמריקני שב והדגיש שהוא מכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך מודאג מהפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועה.