ערב יום העצמאות של מדינת ישראל, משגר נשיא אירן "ברכה" מיוחדת ישראל. "מדינות האזור רוצות לעקור את החיידק המושחת הזה", אמר אחמדינג'אד בהתייחס למדינת ישראל, זאת בנאום שפתח את טקסי יום הצבא האירני בקבר חומייני בטהרן.

"המשטר הציוני סלל את הדרך לנפילתו", קרא אחמדינג'אד. "מדינות האזור, לאחר כ-60 שנים מאז הקמת מדינת ישראל, רוצות לעקור את החיידק המושחת הזה, שמהווה את הסיבה המרכזית לפגיעה בביטחון האזור".

הנשיא האירני תקף גם את הנוכחות האמריקנית בעירק ובמזרח התיכון. "נוכחות כוחות זרים היא הגורם המרכזי לעימות באזורנו, והם חייבים לצאת מכאן ולחזור למדינות שלהם", לדברי אחמדינג'אד.

"לארה"ב אין אסטרטגיה בטיפול בגרעין האירני"

מוקדם יותר הבוקר דיווח ה"ניו יורק טיימס" על מסמך סודי שמסר שר ההגנה גייטס לפני שלושה חודשים לידי היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, הגנרל ג'יימס ג'ונס, ולפיו "אין לארה"ב אסטרטגיה מסודרת ביחס לגרעין האירני".

הפקידים שהדליפו את דבר קיומו של המסמך התייחסו רק לקטעים שעוסקים באסטרטגיה ובמדיניות, ונמנעו מהתייחסות לקטעים שעוסקים במבצעים חשאיים נגד אירן, או במדיניות ארה"ב כלפי בעלות בריתה במפרץ הפרסי.

בכיר בממשל, שדרש לא לנקוב בשמו, תיאר את המסמך כ"צפירת אזעקה", אך פקידים בבית הלבן חולקים על תיאור זה ואומרים שמזה 15 חודשים הם שוקדים על תכנון תגובות לתוצאות אפשריות של מאמצי הגרעין האירניים.