מדיבורים למעשים? מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קוראת היום רשמית לאירן להפסיק את תהליך העשרת האורניום ואת פרויקט הגרעין כולו. בהצעת ההחלטה שהתקבלה בשעות הצהריים בווינה, קראו המדינות החברות בסוכנות לאירן להשעות מייד את תכנית הגרעין שלה.

על פי הדיווחים, 25 מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה, ואילו שלוש מדינות בלבד התנגדו. שש מדינות נמנעו בהצבעה. בין המדינות התומכות היו גם שש המעצמות - ארצות הברית, בריטניה, סין, רוסיה צרפת וגרמניה. עצם חשיבותה של ההחלטה טמון בעובדה שמדובר בהחלטה מעשית שהתקבלה נגד פרויקט הגרעין האירני, לראשונה מזה ארבע שנים.

"אל תעשו מעשה טיפשי"

אחמדינג'אד באחד ממתקני הגרעין (צילום: רויטרס)
אחמדינג'אד מבקר באחד ממתקני הגרעין האירניים. מה הוא יגיד על ההחלטה? | צילום: רויטרס

לצד הקריאה להפסיק מיידית את העשרת האורניום, נדרשה אירן בהחלטה שהתקבלה היום לספק מידע על מטרותיו של מתקן הגרעין בקום, וכן את לוחות הזמנים של הקמתו. עם זאת, בניגוד להחלטה המתקבלת במועצת הביטחון, אין לסוכנות לאנרגיה אטומית כל יכולת או סמכות אכיפה של החלטותיה, מה שעלול להציב גם את הקריאה המפורשת היום בפני עוד סירוב הפגנתי של טהרן.

בתוך כך, הודיעה אמש אירן כי סיימה בהצלחה את התמרון האווירי בן החמישה ימים שערכה, כחלק מהיערכותה למגננה על מתקני הגרעין שלה. מפקד התרגיל, הגנרל אמיר עלי חאג'יזדה, בירך את הכוחות שנטלו חלק בתרגיל, ושב והזהיר את המערב ש"לא לעשות מעשה טיפשי", לדבריו, בתקיפת מתקניה הגרעיניים של אירן.