יאסר עבד רבו (צילום: רויטרס)
יאסר עבד רבו, ארכיון | צילום: רויטרס

יאסר עבד רבו, מספר 2 של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והשר האמון על אירועי ספטמבר, אמר היום בכנס שערך ארגון "יוזמת ז'נבה" ברמאללה: "איזו אופציה יש לנו למעט הפניה לאו"ם?".

"לא הלכנו לאו"ם עד שלא מיצינו את כל האפשרויות המדיניות עם ישראל", אמר עבד רבו בכנס שקיים הארגון לנשים ישראליות ופלסטיניות. "בממשלת נתניהו ביקשו שנערוך שיחות חסויות ולא פומביות כדי שהם יוכלו לדבר בחופשיות".

לדבריו, "בפועל, ניהלנו שיחות בצורה אינטנסיבית, אפילו בשבוע שעבר הייתה שיחה גם עם פרס וברק, מה יצא מזה? כלום. מה הציעו לנו? כלום. אז איזו אופציה יש לנו למעט הפנייה לאו"ם?".

"האמריקנים צבועים"

"נמתין לסיבוב הבא" (צילום: רויטרס)
"אין לנו ברירה אחרת מלבד האו"ם", ארכיון | צילום: רויטרס

"אם היה סיכוי למשא ומתן רציני שיוליד התקדמות, היינו מעדיפים אותו על פני הפניה לאו"ם. אי אפשר להאשים אותנו שישבנו בשקט וחיכינו עד 20 בספטמבר. אלא שדווקא בפגישות הדיסקרטיות שמענו דברים גרועים יותר ממה ששמענו עד היום בדיונים פתוחים", תקף.

עבד רבו הוסיף: "אנחנו מצפים מהאו"ם להכרה בזכויותינו. לא בטוח שנקבל אותה, מה שבטוח הוא שאי אפשר להתעלם מאיתנו. והעובדה שהאמריקנים מנסים היא צביעות. אם לא יכירו בנו נתאכזב, ואז זו תהיה הבעיה של כל העולם שלא יוכל לומר 'לא ידענו'".

"להתערב במשטר בלוב ולא במצב הישראלי פלסטיני זו צביעות", טען עבד רבו. "גם לפלסטינים יש זכויות שלא ניתן להתעלם מהן והגיע הזמן שהאמריקנים יגידו לישראל - 'זה מספיק!'".

הוא סיכם: "האירופאים דווקא מבינים אותנו ויודעים שיש גבול לצביעות. אם ארה"ב לא תתמוך בנו, היא תחלוק את האשמה בנוגע לסיטואציה הזו. אנחנו נותרים נתונים לחסדיה של ממשלת הימין, שמנהיגים נתניהו וליברמן וזה לא מקדם אותנו ולשום מקום".