אחרי שנים של קיפאון וחודשים רבים של מאמצים לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, מגיע איתות חיובי מהצד הפלסטיני: יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן אמר למקורביו כי הוא מוכן לחזור לשיחות ישירות מול ישראל - אך לתקופה קצובה זאת כדי לבחון את רצינות כוונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר הרשות צפוי לחזור לשולחן המשא ומתן - כפי שדרש נתניהו, אך עם תנאים מסוימים שיציב ויסכם עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שישוב לאזור בסוף השבוע ויבצע מסע דילוגים בין רמאללה לירושלים לצורך הוצאתו לפועל של מהלך חידוש השיחות.

לדבריו של יו"ר הרשות אם נתניהו לא יציג במהלך השיחות שיתקיימו ביניהם הצעות רציניות ושראש הממשלה הישראלי אינו מעוניין בהגעה להסדר במהירות, הוא יודיע שהרשות לא יכולה לפקד עוד במצב של קיפאון מדיני ויפנה שוב למהלכים חד-צדדים באו"ם.

צפו בסיכום חדשות השבת בארץ ובעולם (צילום: AP, חדשות)
הצליח למרות הכל? מזכיר המדינה ג'ון קרי | צילום: AP, חדשות

אבו מאזן ישוב לשיחות - השאלה היא האם ומתי ינטוש

גורמים מדיניים בישראל אומרים הערב כי השאלה היא לא האם יו"ר הרשות ייכנס למשא ומתן מול ישראל, אלא האם יישאר בהליך ולא ינטוש אותו - כפי שקרה כמה פעמים בעבר: פעם אחת ב-2010 ופעם נוספת בעת ניסיון לחידוש השיחות בפסגה משותפת שהתקיימה בעמאן. ההערכה היא שבתוך 10 ימים יתברר מהו המתווה המתגבש לחידוש המגעים הישירים בין ישראל לפלסטינים.

בתוך כך, ועל רקע הצהרותיו המדיניות של נתניהו מהתקופה האחרונה לפיהן בכוונתו להביא לפשרה היסטורית, חנך היום רה"מ נתניהו בית ספר על שם אביו המנוח, בן-ציון נתניהו ז"ל בהתנחלות ברקן שבשומרון. ראשי המתנחלים שקיבלו את נתניהו בברכה חוששים שמשהו קורה מתחת לפני השטח וקראו היום לראש הממשלה לממש את צווא אביו ולפתח את השטחים. על רקע הכוונה לחידוש השיחות, הם מבקשים להעביר לו מסר לפיו שלו אין פירושו עקירת תושבים מבתיהם.

"לא יהיה תוצר המשך להחלטה באו"ם" (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
קרי עם נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ


נתניהו: "ישראל מוכנה למו"מ מיידי עם הפלסטינים"

בסוף השבוע האחרון העניק ראש הממשלה נתניהו ריאיון מיוחד ל"וושינגטון פוסט" בו הדגיש את מחויבותה של ישראל לחידוש המו"מ עם הפלסטינים. "אנחנו רוצים שלום. אבל הדרך היחידה להשיג שלום זה להתחיל במו"מ לשלום. אני מוכן להתחיל בשיחות עכשיו, היום. אני מקווה שהרשות מוכנה", אמר אז נתניהו.

"אם מזכיר המדינה ג'ון קרי היה מציב אוהל בין ירושלים לרמאללה - ערים המרוחקות 15 דקות זו מזו - הייתי ישוב עמו באוהל ומחויב להישאר בו ולקיים משא ומתן ככל שיידרש כדי להגיע לשלום ולביטחון בינינו לבין הפלסטינים", אמר ראש הממשלה בריאיון.

מאז נבחר לכהונה שלישית והרכיב את ממשלתו החדשה, המשיך ראש הממשלה בנימין נתניהו להצהיר על רצונו לחזור מיידית לשולחן המו"מ ללא תנאי מוקדמים. על הדברים חזר נתניהו גם במהלך ביקורו בפולין לפני כשבועיים: "אני רוצה שלום. על מנת להשיג שלום יש לנהל מו"מ ואנו רוצים לראות בהצלחת המאמצים האמריקניים. ישראל מוכנה לחידוש שיחות השלום הישירות ללא תנאים מוקדמים. הגיע הזמן להפסיק את הוויכוח על תנאים מוקדמים ולפתוח בשיחות באופן מיידי".

ראש הממשלה הוסיף כי הוא שואף לפשרה "שתשים קץ לסכסוך בין ישראל לפלסטינים אחת ולתמיד: מדינה פלסטינית מפורזת המכירה במדינה היהודית, עם הסדרי ביטחון הדוקים לישראל". נתניהו הדגיש כי הוא לא מציב את יעדיו כתנאים מוקדמים לשיחות, והוסיף: "אני מצפה לפתוח בשיחות אלה ללא תנאים מוקדמים וללא עיכוב. אני מוכן לשלום מסוג זה ואני מקווה שגם הפלסטינים מוכנים".