בנייה בשטחים. (ארכיון) (צילום: רויטרס)
שוב: הכרזה על בנייה | צילום: רויטרס

קבלת פנים לקרי: מזכיר המדינה האמריקני יגיע הלילה לביקור נוסף באזור כדי לנסות ולקדם את המשא ומתן, והודעתו הצפויה של ראש הממשלה נתניהו על גל בנייה נוסף בהתנחלויות לא צפויה להקל על מלאכתו. גורמים בסביבת ראש הממשלה דחו בימים האחרונים את הדיווחים, שלפיהם יש בכוונת ישראל לדחות את ההכרזה בעקבות לחצים אמריקניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות הביקורת בוושינגטון והאיומים של הפלסטינים, במשרד השיכון צפויים לאשר את בנייתן של 1,400 יחידות דיור, מתוכן 600 בירושלים, ו-800 בגושי ההתנחלויות.

מזכיר המדינה האמריקני צפוי להגיע לישראל מחר אחר הצהריים בניסיון לגבש את הסכם המסגרת בין ישראל לפלסטינים, ולהציג אותו כבר בסוף החודש. קרי יקיים שורה של פגישות עם ראש הממשלה נתניהו ועם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. נוסח הסכם המסגרת המוצע עדיין לא גובש סופית, והפגישות מחר עם שני המנהיגים יוקדשו לניסוח הסעיפים השונים בהסכם כזה.

"להוט לבצע פעולה", נתניהו וקרי (צילום: לע"מ)
ישראל נסוגה מההבנות? | צילום: לע"מ

שלשום, שעות לפני צאתה של הפעימה השלישית לדרך, הבהיר ראש הממשלה למזכיר המדינה האמריקני כי בשחרור המחבלים בפעם הבאה, לא ישוחררו אסירים בעלי תעודת זהות ישראלית - זאת בניגוד לדרישת הפלסטינים.

גורם מדיני בכיר טען כי "קרי הונה את ישראל בדיונים על האסירים". לדברי הבכיר, מזכיר המדינה האמריקני ידע מראש שישראל מסרבת לשחרר את הערבים הישראלים. הגורם הוסיף כי לפני חצי שנה, בתחילת המשא ומתן, ישראל אישרה לקרי לשחרר 82 מחבלים בלבד, אבל כשקרי שמע את הדרישה של אבו מאזן ל-104 אסירים, כולל ערבים ישראלים, הוא לא תיקן את אבו מאזן או ציין את התנגדות נתניהו למהלך. בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי "בשום שלב לא היה סיכום על שחרור אסירים כאלה".

מאז תחילת המו"מ: קודמו 8,056 יחידות דיור בשטחים

מאז החל המשא ומתן, הממשלה קידמה בשני סבבי שחרור האסירים הקודמים את בנייתן של 8,056 יחידות דיור בשטחים. לפי הערכת המתנחלים, כ-1,400 יחידות דיור כבר מוקמות בימים אלו. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדובר בכ-2,500, ואם תשאלו את שלום עכשיו, המספר עומד על כ-3,000.

"אם נתניהו באמת מעוניין להגיע לפתרון של שתי מדינות, אין שום סיבה עכשיו לבנות אלפי יחידות דיור בשטחים", אמר ליאור עמיחי מצוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו בתגובה למספרים. "נתניהו מנצל את המשא ומתן ואת שחרור האסירים על מנת לבנות ולאשר עוד אלפי יחידות דיור".

מנגד יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, התייחס שלשום לשחרור המחבלים ואמר כי אין כל קשר בינו לבנייה ביהודה ושומרון. "אנחנו ממשיכים לבנות ביהודה ושומרון ונמשיך לבנות ביהודה ושומרון, בלי קשר למשא ומתן המדיני ובלי קשר לשחרור מחבלים", אמר ערב הפעימה השלישית.