הנשיא אובמה בבעיה . ארכיון (צילום: רויטרס)
הנשיא אובמה בבעיה . ארכיון | צילום: רויטרס

מאמצים קדחתניים של הרגע האחרון מצד הממשל האמריקני למנוע את המהלך החד צדדי של הכרזה פלסטינית על מדינה עצמאית באו"ם.

בשיחות אישיות הבהירו בימים האחרונים בכירים בממשלו של אובמה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הם מתכוונים להטיל וטו לכל בקשה שתועלה במועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת, גם בוושינגטון יודעים שזה אולי מאוחר מדי כדי למנוע את המהלך שייצא לדרך בעוד קצת פחות משבועיים.

לארה"ב אין מספיק תמיכה בעצרת הכללית של האו"ם כדי למנוע תמיכה בשדרוג מעמדה של הרשות למעמד של חברה בארגון ללא זכות הצבעה, בדומה למעמד של הוותיקן. לכן, גם אם יטילו האמריקנים וטו על הצעת ההחלטה במועצת הביטחון, בעצרת הכללית היא צפויה לעבור בקלות.

"עובדים קשה כדי ליצור שינוי"

כותרות העבר: עבאס יורש את ערפאת (צילום: חדשות 2)
בדרך להישג באו"ם? אבו מאזן | צילום: חדשות 2

ההצבעה תעמיד את ארה"ב וחלק קטן מאוד מבנות בריתה באופוזיציה העולמית והבכירים במשרד המדינה האמריקני מאוד לא מרוצים מהמצב, גם אם המהלך באסיפה הכללית הוא סמלי בלבד.

גורם בכיר בוושינגטון, שסירב להזדהות, התייחס בשיחה עם סוכנויות הידיעות לתמרונים הדיפלומטים של הימים האחרונים, כשאמר שבבית הלבן חוששים מהתפרצות אלימות בשטחי הרשות - אלימות שיכולה לגלוש למדינות ערב השכנות באזור שגם כך תוסס. "אם נציב את האלטרנטיבה, פשוט נשנה את הנסיבות ואת הדינאמיקה של האזור", אמר הגורם הבכיר. "אנחנו עובדים מאוד קשה כדי ליצור שינוי".

הנשיא אובמה, שמנסה לשפר את יחסיו עם העולם הערבי, נמצא במצב דיפלומטי לא פשוט, הסביר הבכיר. "אני לא חושב שאפשר לשנות עכשיו את המצב", אמר בנוסף רית' אל עומרי, מי שהשתתף בעבר מטעם הרשות הפלסטינית במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "הטלת וטו אמריקנית יכולה להצית רגשות ולהביא להתנגדות כלפי ארה"ב בכל האזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק