נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הלילה לראשונה למשבר המעמיק ביחסים עם ישראל. בראיון לרשת הטלוויזיה פוקס ניוז אמר הנשיא דווקא כי "אין משבר ביחסים בינינו לבין ישראל. ישראל היא חברה טובה ומיוחדת שלנו. אין משבר ביחסים בין המדינות", אמר הנשיא האמריקני, אך סייג: "חברים לפעמים לא מסכימים".

"שלחתי את סגן הנשיא לאזור כדי לקדם את השלום. כששלחתי את ביידן לשם ההחלטה של משרד הפנים הישראלי - לא הועילה", מתח אובמה ביקורת והוסיף: "ראש הממשלה נתניהו התנצל. אנחנו מגנים את הפעילות מפני ששני הצדים צריכים להזיז את הנושא הזה קדימה", אמר אובמה ובכך שידר, כי ככל הנראה המשבר הזה כבר מאחורינו.

אובמה התייחס גם לסוגיית הגרעין האירני ואמר: "אחת העדיפויות הגבוהות שלנו היא לוודא שלאירן לא יהיה נשק גרעיני - לכן אני רוצה לבודד אותה. אירן רוצה למנוע זכויות מאזרחיה - יותר מלמנוע את המשבר עם העולם. אם לאירן יהיה נשק גרעיני, יהיה מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון".

הנשיא האמריקני התייחס לעוד נושאים פנים-אמריקניים, כמו רפורמת הבריאות החשובה שלו, ענייני חינוך וכמובן גם המצב הכלכלי, ולא נמנע מלדבר גם על הפרשה שהסעירה את אמריקה - בגידותיו של הספורטאי העשיר בתבל: "טייגר וודס הבין שהוא בגד במשפחתו. אני מקווה שעכשיו הוא ישתפר", אמר הנשיא.

"קבל את התנאים של קלינטון - או שלא ניפגש"

לקראת ביקורו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארצות הברית, בעוד ארבעה ימים, הועבר אליו, מוקדם יותר היום מסר חד: "קבל את התנאים של הילרי קלינטון - או שלא ניפגש איתך". הצמרת המדינית האמריקנית הבהירה לנתניהו כי "בלי תשובות לא יהיו פגישות". המסר התקיף הזה מצטרף לדבריו של הגנרל פטראוס שאמר לקונגרס כי ישראל הפכה מנכס לנטל.

נתניהו נמצא בבעיה קשה. בינתיים - לא נקבעו לו פגישות עם סגן הנשיא ג'ו ביידן, לא עם שרת החוץ הילרי קלינטון וגם לא עם היועץ לביטחון לאומי. אובמה אמור להיות בזמן הזה בביקור באינדונזיה ועל פגישה איתו - כלל אין על מה לדבר בשלב זה.

נכון לעכשיו רק חברי קונגרס רפובליקנים מוכנים להיפגש איתו. אם ראש הממשלה יוצא לארה"ב בלי פגישות מתוכננות למעט עם אלה המבקרים את אובמה, הוא מסתכן בבחישה בפוליטיקה האמריקנית.

אם זה לא מספיק, אז גם ציפי לבני תהיה בוושינגטון באותה העת, ותארו לכם מה יקרה אם לנתניהו לא יהיו פגישות, אך לבני תתקבל בכבוד מלכים.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק