"אדוני הנשיא, כל מה שיונתן ואני מבקשים הוא את חמלתך ורחמיך", כך נפתחת פנייתה של אסתר פולארד, רעייתו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, לנשיא ארצות הברית ברק אובמה, שבוע לפני ביקורו בישראל. בריאיון מיוחד שהעניקה אסתר לחדשות 2, היא פנתה ישירות לאובמה וביקשה ממנו לחון את בעלה לקראת חג החירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאנשים בעולמנו יש כל מיני חלומות. דברים שהם רוצים להגשים. החלום הנשגב ביותר של יונתן ושלי - הוא שיונתן יהיה בבית בחג הפסח השנה. שישב לצידי בליל הסדר, וישתה את כוס היין שלו, סוף סוף, לאחר 28 שנה, כאדם חופשי", מבקשת אסתר.

"אנו מביעים את החרטה העמוקה שלנו ואת צערנו על מה שאירע בעבר", היא אומרת בפנייתה למצלמה. "אנו מעריכים מעומק ליבנו את העזרה שאתה מושיט לאומה שלנו ולעמנו ישראל להחלים מטרגדיה נוראה זו. כדי שנוכל להמשיך הלאה, עם החברות החזקה ששררה תמיד בין מדינותינו. כדי לעשות זאת, אנו מבקשים את חמלתך. בבקשה, בבקשה, אפשר ליונתן לחזור הביתה כעת לחג החירות כאן בישראל. תודה אדוני הנשיא".

אסתר פולארד ואנשי המטה למען בעלה מרגישים שחייבים להגביר את הלחץ בימים האלה. לטענתם, הביקור של הנשיא אובמה הוא ההזדמנות להעביר את המסר. "לפני כמה שעות שוחחתי עם ג'ונתן", היא מספרת בריאיון לחדשות 2. "הוא אמר שהוא כל כך מקווה שזה הסוף, הוא רוצה להיות בבית לפסח. כל כך רוצה. זה חג החירות".

"התמיכה הציבורית נותנת לו חיזוק לשרוד"

בשנה האחרונה פואלרד הפך מעניין של מגזר מסויים, לנושא שזוכה לתמיכה ציבורית מקיר לקיר. עד היום חתמו כמעט 150 אלף בני אדם על עצומה הקוראת לנשיא אובמה לשחרר את המרגל הישראלי. "כשיונתן מתקשר", מתארת אסתר, "דבר ראשון הוא שואל כמה אנשים חתמו היום, ומה המספר בעצומה שלנו. זה ממש נותן לו תחושה שסוף סוף הציבור רוצה אותו, שלא שכחו אותו. זה מחייה אותו. זה פשוט נותן לו חיזוק לשרוד עוד יום, עוד דקה".

"כולם מגויסים למטרה", עם הנשיא פרס (צילום: אורי לנץ/פלאש 90)
"כולם מגויסים למטרה", עם הנשיא פרס | צילום: אורי לנץ/פלאש 90

כולם מגוייסים למען המטרה: ראש הממשלה נתניהו, נשיא המדינה פרס, וכמעט כל הפוליטיקאים, אבל אסתר משוכנעת שבידי הנשיא - המפתח. "אני בטוחה שמי שיכול להחזיר את ג'ונתן הביתה, זה הנשיא פרס", היא טוענת. "אני מאמינה שבגלל היכולת של הנשיא פרס לדבר על נושאים הומניטריים ולהביע את הבקשה שכל העם מבקש - חמלה מאמריקאים מהנשיא - אני מאמינה שהוא מאוד מסוגל להצליח. צריך קצת רצון וקצת יכולת".

אבל לצד התקווה, יש חשש גדול. איתותים שאובמה לא יעשה את המחווה הוהומניטרית הזאת, שלא יעשה צדק. "זה לא רק האכזבה שלנו" מבהירה אסתר, "זאת תהיה האכזבה של כולנו. אנחנו לא מבקשים הרבה. רק טיפת רחמים והרבה חמלה. שהנשיא יחון את יונתן וישלח אותו הביתה לשמח לא רק את לבי, אלא גם את לב כל עם ישראל".