נשיא המדינה שמעון פרס נחת היום ביבשת אמריקה הדרומית, לרגל ביקורו המדיני ההיסטורי בברזיל ובארגנטינה. הנשיא נאם בעברית בפני בתי הנבחרים של ברזיל, את הנאום העברנו במלואו בשידור חי מברזיליה, כאן בחדשות 2 באינטרנט.

כשהוא מלווה במשלחת רחבת היקף, מנסה פרס להביא לחיזוק מעמדה של ישראל במדינות אמריקה הלטינית, זאת לקראת ביקורו המתוכנן של הנשיא האירני אחמדינג'אד בברזיל בשבועות הקרובים. טהרן מנסה כבר זמן רב לבסס את מקומה ואת קשריה ביבשת הלטינית, ולכן נעשה מאמץ רב מצידה של ישראל ליצור קשרים דיפלומטים עם מדינות היבשת.

זוהי הפעם הראשונה מזה 40 שנה שנשיא ישראלי מגיע לביקור רשמי בברזיל, וכ-20 שנה עברו מאז הביקור הממלכתי האחרון באמריקה הלטינית, שנערך בארגנטינה. מבית הנשיא נמסר כי מטרת המשלחת היא לחזק ולהרחיב את הקשרים האסטרטגיים, המדיניים והכלכליים עם המדינות.

"באתי לראות וללמוד כיצד ארץ ענקית זו מתעוררת ועולה על מסלול המראה לטיסה לגובה", פתח הנשיא את דבריו במחמאות למדינה המארחת. "באתי לראות כיצד מנהיג גדול שהיה לנשיא – לוּלָה – מגשים את חלומו לבנות מדינה שבה הכלכלה כפופה לחברה הנאבקת בעוני. בבורות. בחולי. בקיפוח. בצרות-מוחין. באתי לבדוק אם אני יכול להניח בצד את "מאה שנות בדידות" של גרסיה מַרְקֶס, ולהקשיב לנרטיב חדש של "מאה שנות ידידות" של  לוּלָה. בעיני, זו מנהיגות מעוררת השראה, בברזיל ומחוצה לה".

75397
הנשיא פרס בבית הנבחרים בברזיל | צילום:

"ברזיל העשירה במשאבי-טבע מייצרת עתה את המשאב החשוב ביותר, משאב האדם", הוסיף הנשיא. "האדם מסוגל להעשיר את הטבע, לא רק להתעשר ממנו. ישראל היא ארץ קטנטונת. בסה"כ החלק הארבע מאות משטחה של ברזיל. יש בה מעט מים. מעט אדמה. ללא נפט. ללא זהב, אך היא השכילה לעמוד בשורה הראשונה  בפיתוח הידע, האינטליגנציה. כי רק פיצוי איכותי מסוגל לענות על גירַעוֹן כמותי".

"כיום, ישראל שוקדת על פיתוח ומחקר של שש תעשיות חדשות שהעולם זקוק להן:  תעשייה של אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיה חדשנית לייצור מים, ביוטכנולוגיה שתאפשר ייצור חלקי חילוף לאדם, ושיפור תאי מוחו, אביזרי לימוד וטכנולוגיות מודרניות שיאפשרו לתלמידים ללמוד, לחזות ולדמיין את ההיסטוריה של המחר, תעשיית חלל – כדי ליצור מרחבי קיום חדשים ולגבור על הצפיפות והדלדול  האקולוגי, המעיבים על הפלנטה שלנו, ואמצעי הגנה נגד טרור, אישי וגלובלי", כך לדברי הנשיא פרס.

"קורא לנשיא אסד: בוא למו"מ ישיר ומיידי"

פרס בביקור בברזיל
משמר כבוד וטקס צבאי מלא | צילום: לע"ם

בהמשך עבר פרס לדבר על המצב במזרח התיכון. "למען השלום החזרנו למצרים, לירדן וללבנון את כל השטחים והמים. ברוח דומה, אנו מחפשים פתרון לסוגיות התלויות והעומדות בינינו לבין הסורים וביננו לבין הפלשתינים. ראשי ממשלה בישראל כבר הציעו לסוריה החזרת שטחים תמורת שלום. סוריה סירבה לפתוח במשא ומתן ישיר. אני קורא, עכשיו מכאן לנשיא אסד: בוא והיכנס עימנו למשא ומתן ישיר ומיידי. ללא מתווכים, ללא תנאים וללא מדרגים, ללא דחיות".

"המלחמה הייתה מוקדמת ומצערת. אסור שהשלום יהיה מאוחר ומאכזב. עם הפלסטינים התחלנו במשא ומתן. למרות שמעולם לא הייתה מדינה פלסטינית -  הגדה נשלטה על ידי הירדנים, ועזה נשלטה על ידי המצרים - ישראל מכירה בזכות העם הפלסטיני למדינה משלו. אני פונה מכאן לעמיתי אבו מאזן, שותפי לחתימת הסכם אוסלו, להמשיך לאלתר את המשא ומתן לשלום – כדי להשלימו. ישראל כבר הודיעה שהיא מוכנה לויתורים קשים וכואבים כדי לאפשר הקמתה של מדינה פלשתינאית לצידה של  מדינת ישראל. נחיה כשכנים טובים. כעמים שוחרי שלום".

הנשיא פנה ישירות ליו"ר הרשות הפלסטינית: "אבו מאזן, אני יודע שזה קשה. קשה לך וקשה לנו. אתה זוכר, כאשר יצחק רבין ואנוכי, פתחנו את המשא ומתן עמכם, לא כולם הסכימו לדעתנו. יצחק נרצח לנגד עיני. הרוצח עמד לרצוח גם אותי. נותרתי כדי להמשיך בדרך והיום, לשמחתי, רבים התומכים. שנינו עברנו רגעים קשים בתהליך השלום. פינינו את רצועת עזה מרצוננו החופשי. התוצאה היתה מאכזבת לשנינו. החמאס ניצל את הפינוי ומרד ברשות הפלשתינאית. הוא הפך את עזה לשדה קרב. החמאס שואף להשתלט על הרשות הפלסטינית ולהשליט את הפנאטיות. לא הרובה הפאנאטי ינצח. העתיד ירוק כסמל השלום של עלי הזית. במשא ומתן שהתנהל עד כה צומצמו פערים. אני מאמין שבמספר צעדים נוספים, נועזים כדרוש, נוכל להשלים את המלאכה ולהגיע לשלום".

"מדיניותו של נשיא אירן – סכנה לשלום העולם"

"חברי הפרלמנט היקרים, אין בכוונתי להתווכח על אדמת ברזיל עם נשיא אירן", כך לדברי פרס. "כידוע לכם, אנו סבורים שמדיניותו היא סכנה לשלום העולם. אני אתייחס רק להיבטים הנוגעים לישראל. היסטורית, העם האירני לא היה אויב שלנו ואין צורך שנהיה אויבים. הדת האיסלאמית אינה יריבה שלנו. היו תקופות שחיינו בידידות אמיתית. לא אוכל להתעלם מממשל המפתח נשק גרעיני וקורא להשמדת ישראל. אירן היא חברה באו"ם וקריאתה להשמדה נוגדת את אמנת האו"ם. היא נוגדת את הראשונה בזכויות האדם. כלומר, הזכות להישאר בחיים".

"הממשל האירני מחמש ומאמן ארגוני טרור כמו החיזבאללה והחמאס", סיים הנשיא את דבריו. "בתמיכת אירן, ארגון החיזבאללה פילג את לבנון שבה חיו נוצרים ומוסלמים בשלום. היא הקימה מדינה שוללת שלום בתוך מדינה חפצה בשלום. אירן מסייעת לחמאס המתנכל לרשות הפלסטינית, ומונעת בכך את הקמת המדינה  הפלסטינית. דרוש קול צלול נגד השמדה ונגד טרור. קול צלול למען דו קיום בשלום. אני יודע שברזיל שוללת איומי השמדה. ושוללת טרור. לקולה הצלול והחיובי יש הד רב. אני יודע כי ברזיל תומכת בתהליך השלום המושתת על פתרון של שתי מדינות לשני עמים. זו אכן האלטרנטיבה החיובית היחידה".

הנשיא התקבל במשמר כבוד בשדה התעופה

פרס בביקור בברזיל
פרס נוחת בברזיל, היום | צילום: לע"ם

מוקדם יותר, עם נחיתתו בבירה ברזיליה ציפה לנשיא משמר כבוד ברזילאי בטקס בו הונף הדגל הישראלי ונוגנו ההמנונים. נשיא המדינה פתח את הביקור בפגישה עם שר ההגנה של ברזיל, נלסון ג'ובים. הנשיא הודה בחום לשר ההגנה על קבלת הפנים החמה לה הוא זוכה בברזיל ודן עימו בשורת נושאים ביטחוניים ובראשם שת"פ במלחמה נגד הטרור. הנשיא שיגר הזמנה לביקור רשמי בישראל ושר ההגנה הכריז כי יגיע במהלך 2010 לישראל ויבקר בתעשיות הביטחוניות כדי לקם את שיתופי הפעולה.

השר עידכן את הנשיא פרס כי בימים אלו עורכת ברזיל מודרניזציה וארגון מחדש של הצבא הברזילאי, כדי להתמודד עם אתגרי העתיד. עוד ציין כי ברזיל עוקבת אחרי הקדמה הטכנולוגית של החברות הביטחוניות הישראליות ותשמח לשתף פעולה עימן. מיד לאחר מכן קיבל הנשיא את אזרחות הכבוד של ברזיליה מידי מושל ברזיליה בטקס בהשתתפות מאות נכבדים מברזיליה. "אתה מנהיג מכובד, גדול וידוע בעולם בזכות מאמציך לשלום", אמר המושל והעניק לפרס אות כבוד, ראשון שהוענק אי פעם לנשיא מכהן.

פרס יסייר גם ב"מראקנה"

המשלחת שבראשה עומד הנשיא פרס כוללת את שר התיירות סטס מסזניקוב, ו-40 מנכ"לי החברות המובילות במשק. במסגרת הביקור יקיים פרס סדרת פגישות מדיניות עם צמרת השלטון בברזיל וארגנטינה, הכוללות את נשיאי המדינות, שרי ההגנה והחוץ, שרים כלכליים בכירים, ראשי הפרלמנט ומושלי המדינות הפנימיות.

המארחים הברזילאים צפויים לערוך לנשיא סיור מיוחד באצטדיון "המראקנה", איצטדיון הכדורגל הגדול בעולם, בו יסקרו בפניו את ההכנות למונדיאל 2014 ולאולימפיאדת 2016. כמו כן הנשיא יבקר במרכזי הקהילות היהודיות במדינות.