הוא עוד לא שר החוץ, אבל כבר מעורר משבר: מצרים מציבה לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו אולטימטום לפיו אם שר החוץ המיועד, ח"כ אביגדור ליברמן, לא יתנצל על דברים שאמר נגד מצרים - המצרים לא יעבדו עם משרד החוץ הישראלי.

ביום חמישי פנה שגריר מצרים בישראל לאנשי נתניהו וביקש מהם להיפגש. בתוך חצי שעה התקיימה הפגישה בין יועציו של נתניהו, בה נכח גם ח"כ יובל שטייניץ. השגריר המצרי הסביר לאנשי נתניהו כי ליברמן פגע בכבוד המצרי. למצרים, הסביר, שלושה דברים "מקודשים": סכר אסואן, הנשיא חוסני מובארק והפרמידות. ליברמן, אמר השגריר המצרי, פגע בשניים מהם.

בעבר התבטא ליברמן כי יש להפציץ את סכר אסואן, ובהזדמנות אחרת יצא נגד הנשיא המצרי. "מובארק לא הסכים להגיע לכאן לביקור רשמי", אמר ליברמן מעל דוכן הכנסת ב-2008. "ירצה לדבר איתנו - שיבוא לכאן. לא רוצה לבוא - שילך לכל הרוחות".

איילון כותב התנצלות

השבוע ביקשה מצרים מאנשי נתניהו למצוא נוסחה לפתור את היחסים העכורים. אם לא, אמרו המצרים, ליברמן לא יתקבל בעיניהם כשר חוץ והיחסים עם משרד החוץ הישראלי ינותקו.

ואכן מצרים וישראל, מתברר, כבר עובדות על פתרון. ח"כ דני איילון מישראל ביתנו מנסח עם נציגים מצריים את דברי ההתנצלות של ליברמן.

נתניהו: מתנהל קשר רציף

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה כי "מתנהל קשר רציף בערוצים שונים בין שר החוץ המיועד ליברמן לבין ממשלת מצרים, מתוך מגמה להמשיך את היחסים הטובים ושיתוף פעולה בין שתי המדינות".

שגריר מצרים בישראל, יאסר רידא, אמר בתגובה לפרסום כי "אני מביע צער רב על כל ניסיון לערב את שמה של מצרים ואת שגרירה בעניינים פנימיים של ישראל. אינני יכול להגיב בכל יום על פרסומים והצהרות מפה ושם. אני מדגיש כי למצרים יש מדיניות יציבה ואיתנה לפיה היא לא מתערבת בעניינים פנימיים של כל מדינה אחרת".

בהודעת ההכחשה של השגריר המצרי אין התייחסות לפרטי הידיעה, שנבדקו והוצלבו על ידי חדשות 2. ההודעה של השגרירות המצרית מבטאת ניסיון של מצרים להנמיך את הלהבות ולא לייצר משבר בטרם עת.

הסכם ראשון עם ליברמן

בשבוע שעבר חתמו ישראל ביתנו והליכוד על ההסכם הקואליציוני הראשון לכינונה של ממשלת נתניהו. במסגרת ההסכם תקבל ישראל ביתנו חמישה תיקים, בהם תיק החוץ לליברמן. בנוסף תחזיק ישראל ביתנו בראשות ועדת החוקה, ונציג מטעמה יהיה חבר בוועדה למינוי שופטים.

על פי ההסכם הקואליציוני, אם קדימה תצטרף לממשלה בכל זאת, ייפתח ההסכם מחדש, וייתכן שליברמן ייאלץ להעביר את תיק החוץ ליו"ר קדימה, ציפי לבני.

הווידאופדיה: אביגדור ליברמן