בעקבות העימות הדיפלומטי שנחשף אתמול בין ישראל למדינות אירופה גרמניה, צרפת, בריטניה ופורטוגל, מותח שר הביטחון אהוד ברק ביקורת חריפה על התבטאויות משרד החוץ כלפי מדינות אירופה.

"מדינות אירופה הן רלוונטיות מאוד ועומדות לצדנו במאבקים אסטרטגים חשובים ובראשם סוגיית אירן והעיצומים נגדה", אמר ברק בריאיון לאיילה חסון ברשת ב'. "יש להעמיד את מנהיגי מדינות אירופה הידידותיות לנו על טעותן, אך אסור להתעמת עמן ויש להמשיך לשתף איתן פעולה".

ליברמן עצמו לא נשאר חייב כמובן, ובתגובה לדברים נמסר מלשכת שר החוץ כי "אנחנו לא מגיבים לראשי מפלגות של פחות מ-10 מנדטים".

במקביל, הרוחות במערכת הפוליטית סוערות בעקבות המשבר עם אירופה. שורה של חברי כנסת מהשמאל ומקדימה זועמים על התנהלותם של ראש הממשלה ושר החוץ, שהובילו לדבריהם למשבר. "ראש הממשלה גורר אותנו לעימות חזיתי מיותר עם האירופים", מצהירה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ).

"הכל שטויות". ליברמן (צילום: רויטרס)
שר החוץ ליברמן | צילום: רויטרס

גלאון הוסיפה כי "נתניהו עושה אצבע משולשת למאמצי הקוורטט לחדש את המשא ומתן. הדבר הזה גורם לבידוד של ישראל והפניית זעם של הקהילה האירופית ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את זה. ההתנהלות של נתניהו לא אחראית ולא רצינית והיא תגרום לבידוד עמוק".

חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) מאמינה כי נתניהו מחליש את ההרתעה מול האויב. "גם אם צודקים צריך להיות חכמים, וראש הממשלה לא נוהג בחוכמה", הדגישה תירוש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. " מאז ומתמיד נזקקנו לתמיכה והגנות, ואנחנו לא יכולים לאבד את כל העוגנים והתמיכה שהיו לנו". לסיכום היא מבהירה כי "אין לנתניהו אינטליגנציה פוליטית בסיסית, הוא הולך עם הראש בקיר ואין ספק שהבדידות שלנו בעולם ומעצימה את כוחם וכוונותיהם הזדוניות של אויבינו".

"לא רק מנהיגי אירופה מתוסכלים מנתניהו - גם אנחנו", סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט חבר הכנסת זאב בילסקי (קדימה). "שמענו את השיחה ש'לא הייתה' בין אובמה לסרקוזי, ומה שאנשים אומרים מאחורי הקלעים זה כנראה מה שהם מרגישים. ממשלת ישראל דואגת לשמור במשמרות ברזל את הריחוק של ישראל, את התיעוב של מנהיגים להנהגת המדינה וכולנו משלמים את המחיר הכבד הזה".

ח"כ בוזי הרצוג (העבודה) מזהיר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי מדובר רק בקצה הקרחון. "נתניהו וליברמן הכניסו אותנו למלכודת בצורה חסרת אחריות. הכתובת הייתה על הקיר כבר חודשים רבים, זה לא סוד שסרקוזי מרקל וקמרון ומנהיגים אחרים זועמים על נתניהו על הפרת הבטחות וסיכומים איתם", סיפר הרצוג. "הם נכשלו כישלון מדיני חמור בכך שהם לא באו עם יוזמה מדינית עדכנית, נכשלו שהם לא יודעים לשחק את משחק המעצמות ונכשלו בכך שהם מחלישים את מעמדה הבינלאומי של ישראל".

ח"כ מוחמד בראכה (חדש), התייחס בריאיון ל"קול ברמה" להתנהלות משרד החוץ. "משרד החוץ בראשות ליברמן מתנהל כחבורת רחוב בריונית ולא כישות דיפלומטית מסודרת", אמרה בראכה. עוד הוסיף כי ראש הממשלה "דואג לקבל סופרלטיבים בכרמל אבל משתמש בשפה מאוד לא דיפלומטית בלשון המעטה".

"שייתמקדו בסוריה - לא בישראל"

"לפיד מתנשא". יו"ר מרצ גלאון (צילום: ערוץ הכנסת)
"נתניהו עושה אצבע משולשת לקוורטט". גלאון | צילום: ערוץ הכנסת

ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה, יועז הנדל, תקף אמש את הודעת הגינוי וקרא לקהילה הבינלאומית לעסוק בעניינים מהותיים יותר העומדים על סדר יומה - מאשר ישראל. "ביחס לכיבוד זכויות אדם ושמירה על שלטון החוק, מוטב היה לו הקהילה הבינלאומית הייתה מתמקדת קודם במה שקורה בסוריה ובשאר חלקי המזרח התיכון - לפני שהיא מבקרת את ישראל", הודיע הנדל.

הנהלת משרד החוץ התכנסה אתמול על מנת לדון בהודעה החמורה הזאת, והחליטה להוציא הודעה חסרת תקדים המדברת על "סילוף עובדות היסטוריות": הן בהתייחסות להתנחלויות, הטלת הספק בשלטון החוק בישראל בטיפול בפורעי "תג מחיר" והן בדרישה להציג עמדות בפני הקוורטט. רוסיה הביעה עמדה דומה אף היא - אבל בישראל עדיין לא מתייחסים לעמדה שלה בעניין.

משבר דיפלומטי חריף עם גרמניה, בריטניה וצרפת

ישראל לאירופה: במקום בנו - תתעסקו בסוריה

ארה"ב מתייצבת לצד ישראל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק