אחרי השערוריה - החרטה? העיתונאי השוודי דונלד בוסטרום, שפרסם לפני כחודשיים וחצי את הכתבה המסיתה לפיה חיילי צה"ל סוחרים באיברים פלסטיניים, החליט לבטל את ההרצאה שהיה אמור לערוך בביירות בשבוע הבא, וכך גם את סיבוב ההרצאות שלו ברחבי העולם.

במהלך ביקורו בישראל הבין בוסטרום כי הוא מנוצל למען תעמולה אנטי-ישראלית. "כמובן שהייתי עושה הרבה שינויים בכתבה שערכתי", הוא מודה היום. "הייתי כותב אותה - אך בצורה אחרת". לדבריו, הוא אינו רוצה "לשחק לידיים של שונאי ישראל".

"מעולם לא הייתי נגד ישראל, מעולם לא הייתי אנטישמי", מספר בוסטרום. "נשארתי אותו הדבר, אבל הבנתי שבעקבות הכתבה שלי, זה מה שאנשים חושבים עליי".

"שני הצדדים ניצלו אותי"

העיתונאי השוודי ממשיך, ומסביר את הסיבות לביטול הגעתו ללבנון. "הבנתי שהפעם מדובר לא רק באירוע עיתונאי מקצועי, אלא גם באירוע בעל גוון פוליטי", הוא מתוודה, "ולא הייתי מעוניין להיות קשור להצהרות של הקבוצות הפוליטיות הללו".

"הייתי מופתע לגלות את הפתיחות ואת האומץ הדמוקרטי בישראל להיפגש איתי, לנהל איתי דו שיח, וזה מאוד מצא חן בעיניי", אומר בוסטרום. "למעשה, כלי התקשורת אצלכם בישראל גילו פתיחות רבה והיו יותר מדויקים לגביי ולגבי הנושא, מאשר התקשורת בשבדיה".

"שני הצדדים ניצלו אותי, וזה קומם אותי", מדגיש העיתונאי השוודי. "כל אחד רוצה לפרש את הדברים בדרכו וניצלו אותי מכל צד".

הקולות האחרים - כבר לפני כשבועיים

השינוי בטון של בוסטרום נשמע כבר עם הגעתו לארץ, לפני כשבועיים. "מאמרי פורש שלא כהלכה, לצערי אף אחד לא לקח את המאמר ברצינות - אפילו לא בשוודיה", אמר בראיונות שהעניק לעיתונים הישראליים.

בוסטרום, שהגיע לישראל על מנת ליטול חלק בכנס דימונה לתקשורת, לווה בשומר ראש צמוד מרגע נחיתתו בארץ. "אנחנו לא יודעים אם החיילים הישראלים קוצרים את איבריהם של הפלסטינים, את זה צריך להמשיך לחקור", הוא אמר. "אני מצטער שהכתבה הסבה נזק למאבק לשמירת זכויות האדם כאן".

הוא גילה גם כי אינו נרתע להגיע לישראל, חרף הסערה שגרם כאן בארץ. "לא פחדתי להגיע לישראל, אני לא חושש שמישהו יפגע בי". עם זאת, הוא לווה מנמל התעופה במאבטח צמוד על לבית המלון בו הוא מתאכסן. כמה מפגינים המתינו לו בנמל התעופה בן גוריון והביעו מחאתם על הכתבה שפרסם.

מאיר כהן, ראש עיריית דימונה, שאירחה את הכנס התקשורתי בה הופיע בוסטרום, הגיב הערב לדבריו של העיתונאי השוודי: "אנחנו שמחים על תרומה האדירה של כנס הדימונה לתקשורת להסברה הישראלית בעולם. אני מקווה שכולנו נפיק מכך את הלקח הנכון - עימות ישיר, דיאלוג ובירור בלתי אמצעי עדיפים על מדיניות של חרמות והתעלמות".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

עוד בנושא:

משרד החוץ על הכתבה בשוודיה: "ביב שופכין של הסתה גזענית חסרת בושה"

שגרירת שוודיה מגנה את הכתבה: "מזועזעת עד עמקי נשמתי"

שוודיה: לא נגנה את הפרסום האנטישמי

בעקבות המשבר עם שוודיה: חרם על איקאה