ועד רבני יש"ע, ארגון המאגד בתוכו מספר רבנים מאזור יהודה ושומרון החליט לצאת למלחמת חורמה  בהחלטה המסתמנת לפנות מאחזים. בפגישה שנערכה אמש במצפה אסף, אחד המאחזים המיעודים לפינוי, הוחלט לצאת בקריאה לחיילי צה"ל לסרב לפקודת הפינוי.

ביש"ע חוששים מגל של פינויי מאחזים בעקבות התבטאויות בנושא של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק שאמר לאחרונה כי הוא נחוש לפנות המאחזים, "תחילה בהידברות אך בהמשך גם בצורה חד צדדית ואף בכוח אם יידרש".

"חיילים מתגייסים כדי להגן על עם ישראל מפני אויביו", אומר הרב נחום רבינוביץ' מוועד רבני יש"ע. "אין החיילים מתגייסים כדי לשרת כלי לפוליטיקאים לקדם תוכניות שלהם. רק במדינות עריצות הממשל הרודן משתמש בצבא ככלי לפעולות כאלה".

הרב רבינוביץ' מפרט את הסיבות על פי הן, לדעתו, החליט שר הביטחון לפעול: "אם שר הביטחון יעסוק בביטחון ישראל, אז הוא לא יעסוק בפינוי מאחזים ואם הוא רוצה לעסוק בפוליטיקות פנימיות זה לא התפקיד של הצבא, לא לשם קידום תכסיסים פוליטיים".

לשיטתו של הרב רבינוביץ' קריאת הוועד תמצא תומכים רבים. "הרבה חיילים יסרבו פקודה, אין לי ספק שניסיון פינוי כזה יביא לתוצאות של סירוב פקודה". עוד מפרט הרב, "הם לא יעשו שום דבר אקטיבי, אך החיילים יישבו מהצד, החיילים יישבו על הרצפה ויאמרו 'אנחנו לא נפנה', צריך להיות במדינה חופשית, אסור לתת לדמוקרטיה שלנו להפוך לדגם של מדינה מזרח תיכונית, זה דבר אסור".

"צבא מגלה הוא צבא מושחת"

"צבא שמגלה אזרחים הוא צבא מושחת", מוסיף הרב מרדכי רבינוביץ' גם הוא מוועד רבני יש"ע. "הרבה חיילים וקצינים מתייעצים עם רבניהם, אני מאמין שהם יעלו את הקריאה גם הלאה למפקדיהם, כששר הביטחון יראה פעילות כזאת, הוא אולי יירתע מלפעול". 

הרב מרדכי רבינוביץ' מוסיף בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "הגליית אנשים מביתם זה בלתי מוסרי. אנשי שמאל לצערנו מתנגדים לפקודות כאלה בנוגע ליהודים אבל מתעלמים כשזה מגיע לערבים - זוהי צביעות".

שלום עכשיו קוראת ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד הרבנים. "הרבנים משתמשים בסמכותם הדתית כדי לחבל בדמוקרטיה", אמר מזכ"ל התנועה יריב אופנהיימר בראיון לרשת ב' של קול ישראל. "הם מנסים להפוך את צה"ל לכלי פוליטי בשירות המתנחלים".

קלינטון: רוצים לראות עצירה של ההתנחלויות

קלינטון מגנה את רצח השגריר (צילום: חדשות 2)
הילרי קלינטון. הלחץ האמריקני נמשך | צילום: חדשות 2

בתוך כך, גוברת המחלוקת בין וושינגטון לירושלים על רקע הדרישה האמריקנית להפסקת הבנייה בהתנחלויות.

יותר משבוע לאחר פגישתם של נשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו הבהירה אמש מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שארצות הברית לא תסכים להצעות פשרה בנושא.

"בעניין ההתנחלויות הנשיא אמר דברים ברורים כשראש הממשלה נתניהו ביקר כאן", אמרה מזכירת המדינה. "הוא רוצה לראות עצירה של ההתנחלויות. לא כמה התנחלויות, לא מאחזים ולא יוצאים מן הכלל בגלל הריבוי טבעי".