גון קרי (צילום: חדשות 2)
חושש מאפרטהייד. ג'ון קרי | צילום: חדשות 2

התבטאות חריפה או פליטת פה? בשיחות סגורות שניהל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי במהלך סוף השבוע עם מנהיגים מרחבי העולם, אמר קרי כי "אם ישראל לא תפעל למען פתרון שתי המדינות, היא עלולה להפוך למדינת אפרטהייד" - כך דיווח ה"דיילי ביסט" האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באותה שיחה אף הזהיר קרי כי כישלון שיחות המשא ומתן עלול להוביל להמשך מעשי האלימות של הפלסטינים נגד אזרחים ישראלים. בנוסף, תקף קרי את הבנייה בהתנחלויות והאשים את המנהיגויות בשני הצדדים בהקפאה הנוכחית של השיחות. הוא רמז כי שינוי המנהיגות בשני הצדדים יכול להיות פתרון אפשרי שיוביל לפריצת דרך.

קרי ציין עוד כי בשלב מסוים הוא יציג בפני הצדדים הסכם משלו. "פתרון שתי המדינות הוא האלטרנטיבה היחידה", הדגיש קרי והסביר כי "מדינה אחת תהפוך למדינת אפרטהייד בה ישנם אזרחים סוג ב', או שתהפוך למדינה שאופייה היהודי לא יתאפשר".

"קרי יבהיר את הדברים לנתניהו". סאקי (צילום: רויטרס)
שתי המדינות - הפיתרון היחיד. ג'ן סאקי | צילום: רויטרס

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי הסבירה את דבריו של קרי ואמרה כי ניסה להעביר את המסר לפיו פתרון שתי המדינות הוא היחיד שיאפשר שמירה על אופייה היהודי של ישראל יחד עם שלום עם הפלסטינים. "ללא פתרון שתי המדינות, לא תתאפשר רמת החיים והביטחון להם ראויים שני העמים", אמרה סאקי.

השימוש במילה אפרטהייד ביחס לישראל נחשב לחריג יחסית מאחר ולא נעשה בו שימוש על ידי בכירים בממשל האמריקני בעבר. נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס אליו בעבר ואמר כי "זהו מושג טעון רגשית שאינו מקדם את הדיון או את המטרה".