משבר דרמטי ביחסי טורקיה וארצות הברית? טורקיה הודיעה הלילה כי היא מחזירה את השגריר בוושינגטון להתייעצות, זאת בעקבות החלטת הקונגרס האמריקני מאמש להגדיר את טבח הארמנים על ידי האימפריה העותמנית בשנת 1915 כרצח עם.

מדובר בהחלטה שהתקבלה בניגוד לדעתו של הנשיא אובמה שהפציר בפני הקונגרס שלא להכיר בטבח הטורקי בארמנים. עם זאת, החליטו בוועדה לקשרי החוץ של בית הנבחרים בקונגרס האמריקני להכיר ברצח העם. תוצאות ההצבעה, שככל הנראה הרגיזו מאוד את הטורקים, גרמו להם להודיע על החזרת השגריר בוושינגטון להתייעצות.

לפי ההחלטה שהתקבלה בוועדה, תכיר ארצות הברית ברצח העם באופן רשמי והנשיא אף יידרש להזכיר את המונח בנאומו השנתי בנושא מדי שנה בחודש אפריל. מדובר במהלך אותו מקדמים יוצאי ארמניה בארה"ב כבר שנים ארוכות.

יש להדגיש כי ההצבעה בוועדה לקשרי החוץ עדיין לא נותנת תוקף רשמי להחלטה, שצריכה לעבור כעת להצבעה במליאה הכללית של בית הנבחרים. גורמים רשמיים בבית הלבן כבר החלו במסעי שכנוע של חברי הקונגרס שלא לתמוך בהחלטה ובכך, אולי, להביא לפתרון המשבר.

הטבח בעם הארמני התאפיין במעשי רצח המונים שביצע השלטון העות'ומני בארמנים. על פי הערכות נרצחו באירועי הרג שונים כמיליון עד מיליון וחצי ארמנים.