צוותי המו"מ של המערב ואירן בז'נבה | צילום: רויטרס

גורמים המעורבים בשיחות בין אירן והמערב בז'נבה סיפרו כי נוצר משבר אמון במהלך המשא ומתן היום (ד') ומפנים אצבע מאשימה אל האירנים. בטהרן טוענים כי אכן נוצר פער בינם לבין המעצמות וביקשו לנצל את היממה האחרונה כדי להתגבר על המחלוקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירנים דרשו ערבויות מפני מצב בו ההסכם יבוטל שוב, כפי שלטענתם קרה בפעם הקודמת, לאחר שהתעקשות מכיוונה של צרפת גרמה למערב לחזור בו. קיים גם פער בין תפיסת אירן לגבי "זכותה להעשיר אורניום" לבין תפיסת המעצמות בנושא.

לאחר שיחה בין שרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון לשר החוץ של אירן מוחמד זריף, נפגשו כל הצוותים למליאה שנערכה מספר דקות. האם זה מעיד על כך ששוקם האמון? עדיין מוקדם לדעת.

גורם אמריקני בכיר אמר בשיחה עם כתבים בשוויץ כי ניתן יהיה לגשר על הפערים. נראה כי האמריקנים אופטימיים יותר מהאירנים, והם נמנעים מלגנות את הדברים הקשים שאמר המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי על ישראל והמערב. 

יחד עם זאת, אמרו הערב בכירים אמריקניים, כי "יהיה קשה מאוד" להגיע לעסקה עם אירן - אם כי הדבר עדיין אפשרי. "אני חושב שאנחנו יכולים לעשות זאת, אם אכן נעשה זאת - נצטרף לחכות ולראות כי זה יהיה קשה", אמרו. הם הדגישו כי רובן המכריע של הסנקציות על אירן ייאכף בקפידה, ללא קשר להסכם שייחתם עם אירן.

צרפת: "דבריו של חמינאי פוגעים בשיחות"

שעות ספורות לפני חידוש שיחות הגרעין בז'נבה בין אירן לבין המעצמות, משגר המנהיג העליון של אירן איום לעבר ישראל ומדינות המערב. "נכה בפניהם של התוקפנים באופן כזה שלא ישכחו", אמר האייתולה עלי חמינאי, מבלי לנקוב בשמה של מדינה מסוימת, בנאום שנשא בבסיס צבאי במדינה.

"חברי צוות המשא ומתן הצרפתי לא נכנעים רק לארצות הברית, אלא כורעים ברך בפני המשטר הישראלי", המשיך חמינאי בטון התקיף. "אירן לא תיסוג כהוא זה מזכויותיה הגרעיניות". על רקע ההערכה כי הסכם בין אירן לבין שש המעצמות עשוי להיחתם כבר ב-24 השעות הקרובות, אמר חמינאי כי הוא אינו מתערב ישירות במשא ומתן המתנהל בז'נבה. עם זאת הדגיש חמינאי כי הציב "קווים אדומים" לנציגי אירן בשיחות.

בצרפת גינו בחריפות את דבריו של חמינאי. "הדברים אינם מתקבלים על הדעת", אמרה דוברת הממשלה הצרפתית. "ההתבטאויות האלה פוגעות בשיחות על תכנית הגרעין".