אילוסטרציה
מל"טים תוצרת בריטניה | צילום: משרד ההגנה הבריטי

בריטניה הודיעה הערב (ג') כי תקפיא 12 רשיונות לייצוא נשק וחלקי חילוף לישראל אם הלחימה בעזה תתחדש. בכירים בלונדון הביעו חשש מכך שהייצוא הבריטי, ששוויו הכולל הוא כ-13 מיליארד דולר, משמש להפרה של החוק הבינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר הזהירו הבריטים כי הם בוחנים מחדש את כל הייצוא הצבאי לישראל בעקבות מבצע "צוק איתן". "ממשלת בריטניה לא הצליחה לברר האם הרישיונות עומדים בקריטריונים", הצהיר שר המסחר הבריטי וינסנט קייבל. "לאור חוסר הבהירות הזו, החלטנו להשעות את רישיונות הייצוא אם יתחדשו מעשי האיבה".

בריטניה מוכרת לישראל שכפ"צים, חלקי מל"טים וחלקי טילים. על פי הודעת משרד הסחר הבריטי, רוב הייצוא לישראל לא משמש אותה ישירות בלחימה, אך הוא לא פרסם מה השווי של הרשיונות שהוקפאו. בבריטניה הדגישו כי הייצוא למערכת כיפת ברזל לא יוקפא.

ספרד השעתה את ייצוא הנשק לישראל

ממשלת ספרד החליטה לפני שבוע להשעות באופן זמני את משלוחי הנשק לישראל בעקבות האזרחים הרבים שנהרגו בלחימה בעזה. על פי הדיווח, ההחלטה על הקפאת העסקאות התקבלה לפני הפסקת האש הנוכחית ואף לפני הפסקת האש הקודמת, שקרסה לאחר שעה וחצי.

גורמים בממשלת ספרד מסרו לעיתון "אל פאיס" כי ההחלטה התקבלה ביום חמישי בשבוע שעבר, בישיבה בין-משרדית שעסקה בייצור וייצוא ביטחוני. נציגים של ראש הממשלה ראחוי ומשרדי הכלכלה, החוץ, ההגנה והאוצר נכחו בפגישה והחליטו כי ראוי בשלב זה לעצור באופן זמני את העברת הנשק, התחמושת והציוד הטכנולוגי לישראל.

מהו הנזק שייגרם מהחלטת ספרד? על פי הדיווח, ספרד מייצאת לישראל ציוד אלקטרו-אופטי מתקדם, לצד חלקים לטילים, מרגמות ורימונים. העלות הכללית של עסקאות הנשק בין ספרד לישראל מוערכת בכחמישה מיליון אירו לשנה, שמהווים כאחוז מסך הייצוא הביטחוני של ספרד.