"אני מאחל לתושבי מדינת ישראל שיהיו אופטימיים כמוני" - מכל האיחולים שבעולם זה מה שרוצה נשיא המדינה שמעון פרס לאחר לתושבי מדינת ישראל. "אני חושב שאופטימיסטים ופסימיסטים מתים באותו אופן, לכן כדאי לחיות כאופטימיסט".  

פרס, עוד מעט בן 86, רק הולך, כך נראה, ומתמלא בכוחות. "אני הייתי 60 שנה שר כזה ושר אחר, ראש ממשלה", מספר פרס בראיון מיוחד ליום עצמאותה של המדינה. "60% מזמני הלך לחיכוכים או למניעת חיכוכים. כל הזמן! עכשיו, תודה לאל, אין חיכוכים. תענוג".

"שתי מדינות - אין מציאות אחרת"

נשיא המדינה לא מתעלם מהבעיות והאתגרים הניצבים בפני המדינה, הוא פשוט, כמו שכבר אמרנו - אופטימי. מי שהבטיח מזרח-תיכון חדש לא חושב שממשלת נתניהו-ליברמן תצעד אחורה. "ראש הממשלה אמר שהוא יכבד את ההתחייבויות הקודמות ויחדש את המשא ומתן", מזכיר פרס.

"בהתחייבויות הקודמות, במפת הדרכים, יש שתי מדינות. נתניהו אימץ גם את הסכם אוסלו בשעתו ועל כן אינני מתרשם מהאמירות. אמירות בסופו של דבר חייבות לענות על המציאות. אין מציאות אחרת".

ומה לגבי אביגדור ליברמן? פרס לא מתרגש במיוחד מהדיבורים הנציים של שר החוץ של מדינת ישראל. "אני חושב שהמציאות תשנה את הדיבורים", אומר פרס שמאחוריו כמה עשרות שנים של פוליטיקה ומדיניות.

"העולם לא יכול לסבול אירן גרעינית"

"אני ראיתי את אביגדור ליברמן. יש לו גם כמה רעיונות בהחלט אחרים דעות אחרות ממה שהושמע, אבל.. למה לי? הממשלה תגבש את דעתה. היא לא יכולה לגבש דעה רק על סמך יחסי פנים. היא מוכרחה להתייחס למצב החיצוני". ומה יקרה אם היא לא תתייחס? "אין אם לא", מתעקש פרס. "אנחנו לא מתאבדים".

גם בנושא שרבים רואים אותו כסכנה הקיומית הגדולה על ישראל - אירן כמובן - פרס דואג לראות את חצי הכוס המלאה. "אירן איננה בעיה ישראלית גרידא", אומר פרס. "העולם לא יכול לסבול אירן גרעינית. והשאלה היא מה אנחנו צריכים לאמץ את זה לעצמנו? בשביל מה? דיברתי גם עם פוטין, דיברתי עם כל המנהיגים. איש לא מעלה על הדעת שייתנו לאירן נשק גרעיני". 

עוד לפני ראש הממשלה נתניהו, ייפגש נשיא המדינה כבר ביום שני הקרוב עם נשיא ארה"ב בוושינגטון. הפגישה, שתעסוק בנושאים מדיניים, תהיה הפגישה הראשונה של אישיות ישראלית עם אובמה, מאז שנבחר לתפקידו. "הכל תואם מראש עם ראש הממשלה", אמרו בלשכת הנשיא.

הווידאופדיה: שמעון פרס