מאחז מגרון בבנימין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
בקרוב: יחידות בנייה נוספות | צילום: רויטרס, חדשות

פחות משבוע לפני הבחירות וחרף הביקורת הקשה של נשיא ארה"ב ברק אובמה על אישור הבנייה בשטחי E1, מפרסם משרד הבינוי והשיכון שני מכרזים לבניית כ-200 יחידות דיור חדשות בשטחי יהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי פרטי המכרז, מוצעים בימים אלה חוזי חכירה לתקופה של 98 שנים עבור 84 יחידות דיור בקריית ארבע, במתחם המוכר בשם גבעת החרסינה. 114 יחידות דיור נוספות מוצעות בגבעת התמר באפרת.

פרסום מכרזי הבנייה בשטחים מגיע לאחר שאתמול ציטט באתר "בלומברג" העיתונאי האמריקני ג'פרי גולדברג, המקורב לאובמה, דברים קשים שאמר הנשיא בשיחות סגורות על ראש הממשלה נתניהו. על פי הדיווח, אובמה האשים כי ראש הממשלה מוביל את ישראל לבידוד וכי הוא "אינו מבין את האינטרסים של מדינתו".

שלום עכשיו: שנת שיא בבנייה בהתנחלויות

"עם כל הודעה על התנחלות חדשה, נתניהו מניע את ארצו לכיוון של בידוד כמעט מוחלט", אמר אובמה לפי הפרסום. "כבר התרגלתי למהלכים מהסוג הזה מצדו". נשיא ארה"ב אמר כי נתניהו פועל נגד האינטרס הישראלי. גולדברג כתב כי לא יהיה מופתע אם אובמה יגיד בקרוב כיצד צריכה להיראות המדינה הפלסטינית כולל בירתה במזרח ירושלים - עמדה שישראל מתנגדת לה באופן נחרץ.

במקביל, פרסם הבוקר ארגון "שלום עכשיו" דוח הסוקר את הבנייה בהתנחלויות, ממנו עולה כי שנת 2012 הייתה שנת שיא עבור היישובים ביהודה ושומרון לאחר שהממשלה אישרה כ-1,400 התחלות בנייה חדשות והקימה כ-6,000 דירות. "ממשלת נתניהו הייתה ונשארה נאמנה למתנחלים", תקף מזכ"ל הארגון יריב אופנהיימר. "הכשרות המאחזים, הבנייה המאסיבית בהתנחלויות מרחיקות עוד יותר את הסיכוי לשתי מדינות".