החשש הישראלי מפני ההסכם המסתמן בין אירן לבין המעצמות מגיע לשיאו בשבוע שלפני חידוש השיחות בין הצדדים בז'נבה. על רקע הצהרות לוחמניות מצד ראש הממשלה נתניהו, מנסים בממשל האמריקני להרגיע את הרוחות. בריאיון מיוחד לחדשות 2 אומר בן רודס, יועץ בכיר לנשיא אובמה וסגן יו"ר המועצה לביטחון לאומי: "אם לא נצליח להגיע להסכם עם אירן בתוך כמה שבועות, נטיל עליה סנקציות נוספות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ארצות הברית מקשיבה תמיד לחששות שמביעים ידידינו בישראל, ובייחוד בנושאים הקשורים לתכנית הגרעין האירנית", אמר רודס. "טרם השלמנו את הצעד הראשון לקראת הסכם עם אירן ועל כולם להמתין ולראות מה הם פרטי ההסכם. אנחנו מאמינים שביכולתנו להגיע להסכם שיעצור את התקדמות תכנית הגרעין האירנית ויחזיר לאחור כמה ממרכביה, תמורת הקלות צנועות ביותר".

מחפש נוסחה. קרי (צילום: AP)
מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי | צילום: AP

"אני חושב שמזכיר המדינה קרי התכוון ספציפית בנוגע להקלות שהן חלק מהמשא ומתן המתנהל כעת", התייחס רודס לפרסומים בכלי תקשורת אמריקניים, לפיהם ביקש קרי מחברי קונגרס אמריקנים להפסיק להקשיב להצהרות הישראלים בנוגע לפרטי הסכם אפשרי. "פורסמו הערכות בסדר גודל של 40-50 מיליארד דולר ואיננו מסכימים איתן. אנחנו לא מסכימים שההקלות קרובות באיזושהי צורה לסכומים הללו".

"חילוקי הדעות נותרים ברמה הטקטית"

"ההקלות המוגבלות מאוד שתקבל אירן במסגרת הסכם, אם אכן נוכל להשיגו, לא יתקרבו אפילו לערכם של הרווחים שיימנעו ממנה כתוצאה מהסנקציות שיישארו במהלך ששת החודשים שבהם ננהל משא ומתן על הסכם כולל", אמר רודס.

"נכון לעכשיו יש כמה חילוקי דעות בין ישראל לארה"ב ברמה הטקטית", התייחס יועצו של אובמה לדיווחים על חיכוכים בין ירושלים לוושינגטון. "אנחנו מאמינים שמוטב שנעשה את הצעד הראשון, במסגרתו נוכל לעצור את התקדמות תכנית הגרעין ולהוציא משימות פיקוח מעמיקות הרבה יותר שיאפשרו לנו ללמוד עוד על התכנית, לעצור ולמנוע את הגעתה ליכולת הקריטית של ייצור פצצה. אני חושב שנתניהו ביטא רצון להגיע מיד להסכם כולל. אנחנו סבורים שזה עתיד לקחת כמה חודשים ולכן אנחנו מעוניינים בהסכם הביניים כדי להשהות את תכנית הגרעין".

שיחה מתוחה בין נתניהו לאובמה? (צילום: רויטרס)
"יחסי עבודה הדוקים". אובמה ונתניהו | צילום: רויטרס

"לנשיא אובמה ולראש הממשלה נתניהו יחסי עבודה הדוקים מאוד", אמר רודס שנשאל האם אובמה מוטרד מהצהרותיו האחרונות של נתניהו. "הם ידעו הסכמות וחילוקי דעות בחמש השנים האחרונות, ואחרי כמה מהצהרותיו של נתניהו לפני כמה ימים, הם שוחחו במשך זמן רב וניהלו דיון ידידותי וגלוי לב. גם כשמתגלעים בינינו חילוקי דעות, המטרות הבסיסיות שלנו נותרות זהות".

"ההקלות על אירן - מוגבלות והפיכות"

"אנחנו לא מסכימים עם החשש הישראלי שהקלה בסנקציות תוביל לקריסה מוחלטת של משטר הסנקציות", הבהיר רודס. "הוכחנו את יכולתנו לאכוף את הסנקציות וזה היה כרוך בגיוס תמיכה עולמית. אנו סבורים שניתן לתכנן את ההקלות על אירן באופן כזה שיהיו מוגבלות והפיכות, כך שאם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה - ניתן יהיה לבטל אותן".

"חשוב שכולם יבינו שעיקרו של משטר הסנקציות ימשיך להיאכף וזה כולל את הסנקציות הבנקאיות ואת אמברגו הנפט", אמר רודס. "אם היינו נמנעים ממשא ומתן בשלב הזה ומנסים להניע סנקציות נוספות, אנחנו מאמינים שזה היה עלול לערער את האחדות הבינלאומית שהייתה כה חשובה להטלת הסנקציות האלה".

אין תמונה
עדן אטיאס ז"ל

לסיום ביקש רודס להביע תנחומים בשם הנשיא אובמה על מותו של חייל צה"ל עדן אטיאס ז"ל. "אני חושב שעבורנו מדובר בתזכורת למה שישראל והישראלים מקריבים מדי יום למען ביטחונם".