גבי אשכנזי עסוק כבר בדברים אחרים, אבל האירוע ההוא, לפני שנתיים בלב ים, לא מרפה – ועכשיו יש גם תביעה טורקית.

"אנחנו לא יכולים לאפשר כניסה של אוניות וספינות לעזה ללא פיקוח, ובמקרה הזה האנשים שהיו על הספינות פעלו נכון כי סיכנו את חייהם", אמר היום הרמטכ"ל לשעבר לחדשות 2. "אני לא חושב שצריך להתנהג אחרת, צריך לתת את כל הגיבוי לחיילים. אם המחיר של האחריות הזאת הוא לא להיות בטורקיה -  אז אני נכון לשלם אותו. זה לא המחיר היחיד שכרוך בפיקוד בכיר ובשליחת חיילים לשדה הקרב במציאות המורכבת של היום. אני אדאג לחיות עם זה ואני מקווה שזה יסתדר".

הרמטכ"ל לשעבר נשאל על יחסי ישראל-טורקיה, והשיב: "אני חושב שאין בעיה שאי אפשר לפתור. אני לא בקיא במה שמתבצע עכשיו, אני חושב שצריך לעשות מאמץ ומקווה שנוכל ליישר את ההדורים ביחסים שלנו עם טורקיה, זה הדבר החיוני והנכון לעשות".

והאם יש לו מסר לטורקים? "שלא יבואו לעזה בלי אישור", הוא עונה בחיוך.

ליברמן: "שלא יהלכו אימים על חיילינו וקצינינו"

מוקדם יותר היום תקף שר החוץ ליברמן בחריפות את טורקיה וקרא לאירופה "לא לשתף פעולה עם הפרובוקציה הטורקית". בפגישתו היום עם נשיא גרמניה המבקר בישראל, יואכים גאוק, אמר ליברמן כי ישראל נוהגת באיפוק מקסימלי וכי לא תאפשר להלך אימים על קציניה וחייליה שפועלים על-פי החוק הבינלאומי.

"בכל השנים האחרונות, עוד מאז ההשתלחות הבוטה של ראש ממשלת טורקיה ארדואן בנשיא פרס בדאבוס ב- 2009, ישראל נוהגת באיפוק מקסימלי כלפי הפרובוקציות הטורקיות", אמר שר החוץ לנשיא הגרמני, "אולם איפוק אינו אומר שישראל תאפשר להלך אימים על קציניה וחייליה הפועלים לפי אמות המוסר הגבוהות ביותר, בצידוק מלא ולפי החוק הבין-לאומי, כפי שקבע גם דו"ח ועדת פאלמר של האו"ם".

"אנו מקווים שמדינות אירופה לא ישתפו פעולה עם הפרובוקציה הטורקית של כתבי האישום המופרכים נגד רמטכ״ל צה״ל לשעבר והקצינים הבכירים", דברי ליברמן. "אנו מקווים שמדינות אירופה יחזירו את טורקיה לתלם וימנעו השתוללות של מדינה חברה בנאט"ו שאיבדה כיוון ונוהגת בניגוד לכל הכללים המקובלים בעולם".

שר החוץ ציין כי ישראל תמשיך לנהוג באחריות ולא תיגרר לפרובוקציות נגדיות לארדואן, מתוך דאגה לשלום ויציבות המזרח התיכון, אבל דאגתה הראשונה של ישראל היא לשמירה על ריבונותה, על אזרחיה ועל חייליה המגינים עליה.

נתניהו לחיילי צה"ל: "אתם שמרתם עלינו, אנחנו נשמור עליכם"

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב לצעד הטורקי והודיע כי יעניק גיבוי מלא לקציני וחיילי צה"ל. "לצערי הרצון העז והטבעי של עמנו להושטת יד לשלום לא תמיד נענית על ידי הממשלות באזורנו", אמר רה"מ בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב.

"רק אמש שמענו על הכוונות הטורקיות להוציא צווי מעצר לחיילי צהל ובהם גם לך, העומד בראש הכנס הזה עמוס ידלין, ולרמטכ"ל לשעבר אשכנזי", דברי נתניהו. "אני מבקש לומר בצורה ברורה לחיילי ומפקדי צה"ל: מדינת ישראל תמיד תעמוד לצדכם, בכל מקום, בכל מצב. אתם שמרתם עלינו, אנחנו נשמור עליכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק