מצעד הבכירים אל ועדת טירקל נמשך הבוקר, עם עדותו של שר הביטחון אהוד ברק שהגיע להעיד בפני חברי הוועדה. ברק, שהואשם במהלך עדותו של ראש הממשלה נתניהו כי הוא זה שריכז את הפעילות ביום ההשתלטות על המבצע, נתן בפתח דבריו סקירה ביטחונית, במהלכה ציין כי "כל המאמצים למנוע את הגעת המשט והיערכות למבצע 'רוחות שמיים' החלו עם הגעת המידע המודיעיני על מארגניו ועל נחישותם להגיע לעימות".

כל הדיווחים על עדותו של שר הביטחון ברק הועברו בשידור חי בערוץ החדשות.

"הסגר הימי הוא כורח לביטחון תושבי ישראל ואין אפשרות לבטלו", הוסיף שר הביטחון באמירה שמעט מתנגשת עם עדותו של רה"מ מאתמול, בה ציין כי עוד לפני המשט הייתה אמורה ישראל לתת הקלות בסגר. "הרמטכ"ל חזר לא פעם על דאגתו מפני שימוש בכוח, הוא הדגיש באוזני השביעייה, 'זה לא יהיה פשוט, אבל נעשה את זה'", אמר ברק.

הוא הוסיף "כשר הביטחון אני נוטל עליי אחריות. ההחלטה התקבלה ע"י רה"מ, אנוכי ושרי השביעייה כולה. "אין אף פעם מודיעין מושלם לפני מבצע וכמעט אף פעם מבצע לא מתפתח באופן מדויק, ההבדל בין הצלחה להסתבכות דק כחוט השערה. הקו המפריד בין תחומי האחריות של הדרג המדיני והמבצעי ברור מאוד, וכל אחד מהם נושא באחריות לכך".

"יש לנו צבא מצוין, לוחמים אמיצים ומסורים", הוסיף שר הביטחון ברק. "ההחלטה שהתקבלה הייתה נכונה וסבירה, זאת לאחר שהמאמצים המדיניים לא צלחו. הליך קבלת ההחלטות היה תקין וסביר. זה קיבל תוקף לאחר מכן מוועדת חוץ וביטחון".

ברק ציין לראשונה כי חלק מהשרים בשביעייה הציעו שלא לעצור את המשט ולאפשר לו להיכנס לתחומי עזה. על תהליך קבלת ההחלטות סיפר: "חלק משרי השביעייה, בלי תיק אבל עם שכל ישר, העלו שאלות על המציאות שהולכת להיווצר בעקבות הפעולה המתוכננת".

"הדרג הצבאי קובע איך, והוא נושא באחריות", אמר עוד שר הביטחון. "אם המשימה לא ניתנת לביצוע, הדרג הצבאי צריך לומר זאת. הדרג הצבאי גם יכול לומר, אפשר, אבל הנזק יהיה גדול. במקרה שלנו לא זה נאמר ולא זה נאמר. אם ההחלטה נכונה לעצור את המשט, אז הפער הוא בביצוע".

נתניהו בעדותו אתמול: "במזה"ת הדמוקרטיה היא זן נדיר"

"אני משוכנע שבסוף חקירתכם יתברר שמדינת ישראל וצה"ל פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי, ושלוחמי צה"ל על סיפון המרמרה גילו אומץ לב בלתי רגיל במילוי משימתם ובהגנה על עצמם מפני סכנת חיים ממשית", כך אמר ננתיהו אתמול בפתח דבריו מול חברי ועדת טירקל. "אני סומך על לוחמי צה"ל ומדינת ישראל כולה גאה בהם".

"הופעתו של ראש ממשלת ישראל בפני וועדה זו היום היא ההוכחה הטובה ביותר לסטנדרטים הגבוהים שלפיהם פועלת הדמוקרטיה הישראלית. במזרח התיכון הדמוקרטיה היא זן נדיר. לצערנו קיימים באזורנו משטרים שיורים במתנגדיהם לאור יום, מדכאים נשים בברוטאליות ומוציאים אותן להורג בסקילה, ושוללים בסיטונות ממיעוטים ומאוכלוסיות שלמות את זכויות האדם הבסיסיות ביותר", לדברי ראש הממשלה.

נתניהו המשיך ואמר: "במדינות אלה אין עיתונות חופשית שתחשוף פשעים אלה לאור, אין פרלמנטים אמיתיים שיקיימו דיונים ובירורים, אין בתי משפט עצמאיים לקיום משפט צדק, אין ארגוני זכויות אדם מקומיים. יש רק טרור ורודנות. ישראל תמיד הייתה שונה, שונה מאוד. ישראל היא דמוקרטיה ליברלית הפועלת תחת שלטון החוק, עם בתי משפט עצמאיים, פרלמנט תוסס ועיתונות חופשית.  ישראל היא דוגמה למדינה דמוקרטית שנתונה להתקפות ואיומי מלחמה וטרור חסרי תקדים, ובכל זאת מצליחה לשמור על ערכים דמוקרטיים ועל צרכי הביטחון בעת ובעונה אחת".

לאחר שמעדותו של רה"מ עלה כי שר הביטחון אהוד ברק הוא שהיה אחראי בפועל למתרחש במהלך התקרית, פרסם נתניהו הודעה מיוחדת, בה הבהיר כי גם עליו מוטלת האחריות על אירועי המשט. "כראש הממשלה האחריות הכוללת מוטלת תמיד עליי, בין אם אני בארץ ובין אם אני בחו"ל, וכך היה גם במקרה זה", אמר.

בהכנת הידיעה השתתפה ענת ג'ינאו-אבירם

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק