א. ב. יהושע (צילום: חדשות 2)
א.ב. יהושע | צילום: חדשות 2

"על ישראל להכיר בחמאס כאויב לגיטימי": כך לפחות סבור הסופר א.ב. יהושע, במאמר דעה שפרסם היום (ה') בשבועון "ניו ריפבליק". לטענתו, ההתעקשות הישראלית והעולמית להכיר בחמאס כארגון טרור מונעת הסדרה מולו - ומקשה על הגעה להפסקת אש קבועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשמדינת ישראל הוקמה ב-1948 הירדנים הפציצו את ירושלים, בודדו אותה והרגו מאות מתושביה. ועדיין - למרות המלחמה האכזרית והקשה הזו, אף אחד לא כינה אותם טרוריסטים, פשוט 'אויב'. וישראל ניהלה איתם שיחות שהובילו בסופו של דבר להפסקת אש", כתב במאמרו.

"גם לסורים שהפציצו את היישובים בצפון הגליל עד למלחמת ששת הימים והרגו ופצעו מאות תושבים לא קראו טרוריסטים, אלא אויבים. וגם איתם דנו על הפסקת אש. אף אחד לא קרא למצרים מדינה טרוריסטית, כשטרוריסטים מצרים חצו את הגבול ופגעו בתושבי היישובים שעל הגבול. אז מדוע אנו ממשיכים להתייחס לחמאס כאל ארגון טרור ולא כאל אויב?", תהה א.ב. יהושע.

"החמאס יורה כי הוא מתוסכל"

לדבריו, על ישראל היה לנצל את העובדה שהפלסטינים הקימו ממשלת אחדות בה חבר החמאס, כדי להידבר עמו: "ככה היינו מעניקים לגיטימציה לשלטון בעזה. במצב הנוכחי, עקב חוסר הלגיטימציה שלו מכיוון ישראל ואומות רבות בעולם, התסכול מוביל את חמאס לפעול באופן שבו הוא פועל. מסיבה זו, עלינו להכיר בחמאס כאויב לגיטימי - כי כך הגענו להסדרות עם אומות ערביות אחרות בעבר".

א.ב. יהושע סיכם את דבריו במאמר וקבע כי כל עוד ישראל בוחרת להגדיר את חמאס כארגון טרוריסטי ומתייחסת אליו באופן דומה, לא ניתן יהיה להגיע להסדרה ולהפסקת אש מולו. עם זאת, סייג את דבריו ואמר כי "במידה והחמאס יסרב להצעותינו, המלחמה שלנו מולו תהיה מוצדקת".